Lotnisko w Pyrzowicach. Podróżni dojadą tam od teraz pociągiem

2023-12-11 14:06
Lotnisko w Pyrzowicach. Podróżni dojadą tam od teraz pociągiem
Autor: gov.pl

Można już dojechać pociągiem do portu lotniczego im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach. Dostępne są też bezpośrednie połączenia w relacji Częstochowa – Tarnowskie Góry. Najszybszy pociąg z Zawiercia do lotniska dojeżdża w 22 min, a z Tarnowskich Gór w 17 min. Podróżnym z Częstochowy przejazd zajmuje około 1 godziny.

Połączenie Tarnowskie Góry – Pyrzowice – Zawiercie to nowa oferta podróży pociągiem, najbardziej ekologicznym środkiem transportu zbiorowego, która poprawi skomunikowanie lotniska w Pyrzowicach z miastami w regionie i usprawni kolej aglomeracyjną - podaje gov.pl.

— Inwestycja na linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Pyrzowice – Zawiercie zapewnia większą dostępność do kolei i lepszą komunikację w całym woj. śląskim. Pasażerowie samolotów zyskali wygodną możliwość dostania się do miasta. To także impuls dla rozwoju gospodarczego w regionie, bo projekt ma istotne znaczenie dla rozwoju sprawnych przewozów towarowych. Pozwala na efektywne połączenie transportu kolejowego i lotniczego

— powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Jak dodaje Ministerstwo Infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe SA odbudowały 30-kilometrowy odcinek linii między Tarnowskimi Górami a Siewierzem, dzięki czemu pociągi wróciły na tory po 30 latach. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyła w sumie ok. 48 km linii od Tarnowskich Gór do Zawiercia. Wybudowane łącznice w Zawierciu i Tarnowskich Górach pozwalają na sprawne prowadzenie ruchu pociągów. Pociągi pasażerskie będą jeździć z prędkością do 140 km/h, a towarowe do 80 km/h. Linią pojadą też cięższe składy.