Łukasz Schreiber w Sednie Sprawy: "Zrobiliśmy krok w stronę porozumienia z Brukselą"

2022-11-10 12:16
Łukasz Schreiber
Autor: Radio Plus

Rząd szuka oszczędności, mówi Łukasz Schreiber. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów dodaje, ze na razie cięcia wydatków mają dojść do poziomu kilkunastu miliardów złotych, kolejny etap zostanie przedstawiony w grudniu. Czy bliższy jest już kompromis z Unią w sprawie KPO, jak będzie wyglądała nowa tarcza antyinflacyjna? Polecamy dzisiejsze Sedno Sprawy

Rząd na gwałt zaczyna szukać oszczędności budżetowych?

- Oszczędności zawsze są pożądane, ale w takim roku jak rok 2023 w szczególności - mówi Łukasz Schreiber. - Planujemy zwiększenie wydatków obronnych o kolejne 40-50 miliardów na zakupy nowoczesnego sprzętu. Jeżeli mamy taki plan, jeżeli dodatkowo mamy cały pakiet wsparcia związany z ochroną portfeli Polaków, ochroną cen energii elektrycznej, ciepła, wydają się takie działania nie tylko uzasadnione, ale i wskazane.

Jaka będzie skala tych oszczędności?

- Premier już powiedział, że ok. 10-15 mld mamy znalezione w tym momencie - zaznaczył gość Sedna Sprawy. - Być może będą kolejne. Myślę, że grudzień to będzie ten miesiąc, w którym będą te decyzje i będzie można podawać jakąś konkretną skalę oszczędności. 

Łukasz Schreiber dodał, że rząd pragnie oszczędzanie zacząć od siebie, "ścinając" niepotrzebne wydatki.

Minister ds. europejskich jest w Brukseli, czy napłynęły jakieś wieści? Czy będzie kompromis, do którego rząd w ostatnim czasie znowu okazuje się, że jest bardzo skory?

- Rząd cały czas wykazywał gotowość do rozmów - powiedział Łukasz Schreiber. - Te pieniądze są dla nas ważne. One nam się należą. Z tego, co mówi minister, na pewno jest to krok w dobrą stronę. Jesteśmy w stanie wiele dla kompromisu zrobić, ale kompromis i dobra wola potrzebne są po obu stronach.

Jak będzie wyglądała nowa tarcza antyinflacyjna?

- Nie można jeszcze konkretnie powiedzieć jaka będzie - odparł szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. - Pan premier powiedział, że w grudniu będą przedstawiane konkretne decyzje. Komisja Europejska uważa, że ta pomoc jest nadmiarowa i domaga się, by ją ograniczać.

Ł.SCHREIBER: ZROBILIŚMY KROK W STRONĘ POROZUMIENIA Z BRUKSELĄ