Maksymalna cena węgla? Sejm podjął decyzję

2022-06-23 15:17
PGG węgiel
Autor: pixabay.com Holenderskie elektrownie wracają do węgla

Sejm uchwalił w czwartek (23 czerwca) ustawę, która ma chronić niektórych odbiorców przed wysokimi cenami węgla. Maksymalna cena węgla wyniesie 996,60 zł/tonę. Mieszkańcy będą mogli kupić tylko 3 tony węgla w niższej cenie.

Rząd przyjął projekt ustawy, która gwarantuje cenę węgla na polskim rynku - poinformowała minister klimatu Anna Moskwa na konferencji po posiedzeniu rządu.

Za głosowało 298 posłów, 15 było przeciw, a 136 wstrzymało się od głosu. To cena maksymalna, co oznacza, że oferowany konsumentom węgiel może być tańszy. Przepisy zakładają, że członkowie gospodarstwa domowego będą mogli kupić maksymalnie 3 tony węgla w tej cenie.

Maksymalna cena za jedną tonę węgla została ustalona w na poziomie nie większym niż 996,60 zł. To cena maksymalna, co oznacza, że oferowany konsumentom węgiel może być tańszy. Przepisy zakładają, że członkowie gospodarstwa domowego będą mogli kupić maksymalnie 3 tony węgla w tej cenie.

Według PiS ustawa ma przeciwdziałać spekulacji. Zdaniem opozycji pozwoli ona dofinansowywać państwowe spółki handlujące węglem. Należy się więc spodziewać poprawek w projekcie, tym bardziej, że próg ilościowy na zakup węgla został określony na 3 tony, co dla wielu gospodarstw domowych jest zdecydowanie jest ilością zdecydowanie za małą. 

Jak możemy przeczytać na Polsat News, warunkiem skorzystania z programu ma być wykorzystywanie przez gospodarstwo pieców i systemów grzewczych zasilanych węglem, zgłoszonych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Minister zaznaczyła, że z danych tejże ewidencji, wynika, że "węgla używają do ogrzewania i opalania gospodarstwa najmniej zamożne".