Małpia ospa zmienia swoją nazwę. Dlaczego podjęto taką decyzję?

2022-11-30 7:54
Ospa wietrzna w Polsce. PZH odnotowało gwałtowny wzrost zakażeń
Autor: pixabay.com Ospa wietrzna w Polsce. PZH odnotowało gwałtowny wzrost zakażeń

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że zacznie używać nowego terminu „mpox” jako nazwy dla małpiej ospy i wezwała inne kraje do pójścia w jej ślady. Jaki jest powód tej zmiany?

„Obie nazwy będą używane jednocześnie przez rok, następnie pojęcie "małpia ospa" zostanie wycofane”

– napisała WHO w oświadczeniu.

WHO rozpoczęła na początku tego roku proces konsultacji społecznych w celu znalezienia nowej nazwy choroby i otrzymała ponad 200 propozycji. Jedną z bardziej popularnych sugestii była nazwa „mpox” lub „Mpox”, zaproponowana między innymi przez organizację zdrowia mężczyzn REZO. Jej szef argumentował, że usunięcie zdjęć małp z publikacji dotyczących choroby pomogło ludziom poważnie potraktować sytuację zagrożenia zdrowia.

Małpią ospę wykryto po raz pierwszy u ludzi w 1970 r. w Demokratycznej Republice Konga. Przez wiele lat zachorowania dotyczyły głównie krajów Afryki Zachodniej i Środkowej. Dopiero w tym roku, od maja, odnotowano gwałtowny wzrost zakażeń poza krajami endemicznymi.

Małpia ospa zaczęła rozprzestrzeniać się na całym świecie. Krytyczny moment miał miejsce 24 lipca, kiedy to odnotowano najwyższy wzrost zachorowań. WHO sklasyfikowała mpox jako zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, podobnie jak COVID-19.