Mandat z fotoradaru będzie mógł dotrzeć do kierowcy drogą elektroniczną

2023-05-23 9:06 Róża Perszon
54-latka pędziła przez wieś 110 km/h. Dostała mandat 1500 zł
Autor: pixabay.com 54-latka pędziła przez wieś 110 km/h. Dostała mandat 1500 zł

Mandat z fotoradaru będzie mógł dotrzeć do kierowcy drogą elektroniczną. W poniedziałek (22 maja) wchodzą w życie nowe przepisy w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, policjanci będą mogli wystawiać mandaty karne drogą elektroniczną. W tym celu została stworzona specjalna platforma internetowa.

Doręczenie mandatu karnego ma polegać na udostępnieniu sprawcy wykroczenia w okresie 21 dni do pobrania oraz samodzielnego wydrukowania wygenerowanego przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego mandatu w postaci obrazu odcinków „A”, „B” i „C”. Za datę przyjęcia mandatu uznaje się dzień, w którym sprawca wykroczenia pokwitował jego odbiór w systemie teleinformatycznym

– podaje Rzeczpospolita.

Jak zaznacza Rzeczpospolita, celem wprowadzenia nowych przepisów jest potrzeba zmniejszenia wydatków Skarbu Państwa na czynności wyjaśniające w sprawach o wykroczenia drogowe, w szczególności dotyczące mandatów z fotoradarów. Tylko w zeszłym roku fotoradary zarejestrowały prawie 969 tysięcy naruszeń przekroczenia limitów prędkości.