Mariupol: "Sytuacja jest bardziej niż krytyczna"

2022-04-21 20:26
Mariupol: Sytuacja jest bardziej niż krytyczna
Autor: Instagram/Wołodymyr Zełeński Mariupol: "Sytuacja jest bardziej niż krytyczna"

Sytuacja w zakładach Azowstal jest już "bardziej, niż krytyczna" - przyznają jego obrońcy. W oblężonym Mariupolu znajduje się ponad 400 rannych ukraińskich żołnierzy - podał Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy przyznał, że rozpatrywane są dwie opcje odblokowania miasta: militarna i dyplomatyczna, humanitarna, która jednak musi być zrealizowana bardzo szybko.

Mariupol jest oblężony przez rosyjskie wojska. Z miasta wciąż nie może się wydostać około 120 tysięcy cywilów.

- Tysiące cywilów znajdują się tam bez jedzenia, wody, medykamentów - bez niczego. Pod ostrzałem, pod ciągłym bombardowaniem, wojsko rosyjskie atakowało z powietrza, żeby zniszczyć nawet schrony. Oni na pewno wiedzieli, że nie ma tam nikogo oprócz cywilów - powiedział prezydent Ukrainy.

Czytaj także: Wojciech Andrusiewicz w Sednie Sprawy: Szczepionek jest za dużo, ale pamiętajmy w jakiej sytuacji były zamawiane

Zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu są ostrzeliwane przez rosyjskie wojska przez 7-10 godzin na dobę, sytuacja jest bardziej niż krytyczna - mówił dowódca obrony miasta Serhij Wołyna.

Tymczasem jak podaje agencja Reutera, na zdjęciach satelitarnych amerykańskiej firmy Maxar Technologies widać skupisko grobów w odległości ok. 20 km od Mariupola, które powiększyło się w ostatnich tygodniach o ponad 200 grobów.

Sedno Sprawy - Wojciech Andrusiewicz