Medale Wojska Polskiego dla amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce
Rozpoczynamy uroczystości związane ze Świętem Niepodległości, w ramach których w najbliższych dniach będziemy wspominać odzyskanie przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku. Dziś rozpoczynamy ceremonię wręczenia odznaczeń i medali, wyrażając wdzięczność żołnierzom wojsk sojuszniczych. Zaczynamy od żołnierzy armii amerykańskiej, którym pragnę serdecznie podziękować. Dziś jest ważny dzień dla Stanów Zjednoczonych i dla całego świata. Ameryka dokonała wyboru, demokracja zwyciężyła – Amerykanie mają 47. prezydenta. Serdecznie gratulujemy! Polska jest stałym, niezmiennym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, a Stany Zjednoczone są trwałym i niezmiennym sojusznikiem Polski - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak - Kamysz podczas spotkania z żołnierzami USA.
6 listopada w siedzibie MON w Warszawie, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz wręczył odznaczenia żołnierzom amerykańskim służącym w Polsce z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości.
Obecność wojsk amerykańskich w Polsce, w tym około 10 tys. żołnierzy oraz wysunięte dowództwo V Korpusu, to jednostki, które służą, ćwiczą i trenują razem z polskimi żołnierzami, bronią wschodniej flanki NATO i są gotowe do wspólnego działania. Polska wypełnia swoje zobowiązania wobec NATO, a nawet je przekracza, przeznaczając na obronność nie 2%, ale 4,7% PKB w przyszłym roku. To jest ogromna gwarancja naszego bezpieczeństwa, która nie byłaby możliwa bez obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Stała obecność żołnierzy amerykańskich jest wyrazem mocnych relacji sojuszniczych. Polska jest również krajem, który kupuje broń od Stanów Zjednoczonych. Ostatni kontrakt na 10 miliardów dolarów dotyczył śmigłowców Apache, ale również myśliwców F-35, czołgów Abrams, systemów Patriot, HIMARS i innego sprzętu, który będziemy nadal kupować. Bardzo cenimy fakt, że możemy nabywać sprzęt najwyższej jakości od sojuszników, którzy udostępniają nam najnowocześniejsze technologie, tak jak w przypadku systemu IBCS
– podkreślił szef MON.
Wiceprezes Rady Ministrów poinformował, że dziś i jutro zostaną wręczone kolejne odznaczenia, w ramach zbliżających się obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
Współpraca polityczno-wojskowa z USA rozwija się niezwykle dynamicznie, osiągając najwyższy poziom w historii dwustronnych relacji. Zarówno stała obecność amerykańskich Sił Zbrojnych jak i jej charakter to zdecydowanie nowa jakość zaangażowania w regionie, istotnie wzmacniająca potencjał odstraszania i obrony wschodniej flanki NATO.
Zasadniczym elementem strategicznego partnerstwa z USA jest stacjonowanie w Polsce 10 tys. wojsk amerykańskich, z których część przebywa na terenie naszego kraju na zasadzie stałej obecności. Obecnie najwyższą strukturą dowodzenia USA w Polsce jest Wysunięte Dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA z siedzibą w Poznaniu. W Bolesławcu funkcjonuje Wysunięte Dowództwo Dywizji, koordynujące działania wojsk amerykańskich całym regionie. Dodatkowo Siły Zbrojne USA realizują ciągłe, naprzemienne rotacje Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT – Armored Brigade Combat Team) wspieranej przez Brygadę Lotnictwa Bojowego (CAB - Combat Aviation Brigade) oraz pododdziały logistyczne stacjonujące na terytorium Polski.
Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, Stany Zjednoczone w ramach wsparcia sojuszniczego skierowały na teren naszego kraju dodatkową pomoc w postaci pododdziałów, komponentu lotniczego, dwóch baterii Patriot dla ochrony POLLOGHUB w Rzeszowie oraz drugiej Brygadowej Grupy Bojowej. Na terytorium naszego kraju stacjonuje także jeden z elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Redzikowie.
W ramach współpracy sojuszniczej USA jest państwem wiodącym tzw. Grupy Bojowej NATO w Polsce z Pododdziałami zlokalizowanymi w Orzyszu.