Minister zdrowia: Mamy do czynienia z eksplozją pandemii. To zaburzyło wszystkie nasze prognozy

2021-10-20 14:25

Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził w środę, 20 października, że w Polsce dochodzi ponownie do "eksplozji pandemii". - Jeśli sytuacja się utrzyma, to zaburzy wszystkie prognozy, które przedstawialiśmy - powiedział Niedzielski.

- Przez ostatnie dwa dni mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii. Wzrosty mamy z tygodnia na tydzień 85- i ponad 100- proc. czyli to podwojenie wyniku. Jeśli sytuacja się utrzyma, to zaburzy wszystkie prognozy, które przedstawialiśmy - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej w środę, 20 października. Dodał, że wczorajszy i dzisiejszy dobowy wzrost nowych zakażeń to "odejście od stabilnego wzrostu".

- Sytuacja staje się bardzo poważna, również widać to na danych o nowych hospitalizacjach - powiedział Niedzielski.

Przypomnijmy, że zarówno wczoraj jak i dzisiaj mieliśmy rekordowe wzrosty zakażeń. We wtorek resort zdrowia potwierdził 3,5 tysiąca nowych zakażeń, natomiast dzisiaj nowych zakażeń było aż 5,5 tysiąca. Sytuacja jest na tyle poważna, że przedstawiciele rządu zaczęli bić na alarm.

- Realizacja scenariusza, który wychodzi poza tę ścieżkę prognozy, jest na pewno dla nas ogromnym alertem, ogromnym czerwonym światełkiem, które mówi, że sytuacja staje się już bardzo poważna – powiedział minister Niedzielski. Szef resortu zdrowia zapowiedział też, że jeszcze dzisiaj odbędzie się specjalne spotkanie Rady Medycznej, na którym "będzie rozważane podjęcie kolejnych kroków".

Sedno Sprawy - Michał Woś