Minister zdrowia obiecuje otwarte cmentarze na Wszystkich Świętych

2021-10-15 14:05
Drożyzna dopadła nawet groby. Cmentarze wprowadzają tanie inflacyjne pochówki
Autor: pexels Zdjęcie poglądowe

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił w piątek, 15 października, że rząd nie zamierza zamknąć cmentarzy 1 listopada. Taka sytuacja miała miejsce rok temu, gdy nekropolie nie były dostępne w dniu Wszystkich Świętych.

Cmentarze we Wszystkich Świętych będą otwarte - zapewnił minister zdrowia Adam Niedzielski w piątek, 15 października. Zdradził, że rozmawiał w tej sprawie z premierem Mateuszem Morawieckim.

- Ustaliliśmy, że żadnych takich środków nie będziemy podejmowali - zapewnił minister zdrowia. Adam Niedzielski nie chce powtórki sprzed roku, gdy w ostatniej chwili rządzący zdecydowali, że ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną w kraju, zdecydowali że wszystkie cmentarze w Polsce będą 1 listopada zamknięte.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku cmentarze były zamknięte nie tylko w dniu Wszystkich Świętych, ale również 31 października oraz w Dzień Zaduszny 2 listopada. O tym informował wówczas premier Mateusz Morawiecki, który stwierdził, że tradycja jest mniej ważna niż nasze życie.

- Czekaliśmy z tą decyzją, ponieważ cały czas żyliśmy tą nadzieją, że ta liczba zachorowań będzie przynajmniej chociaż trochę malała, ale ona dzisiaj jest znowu większa niż wczoraj, wczoraj była większa niż przedwczoraj i nie chcemy prowadzić do zwiększenia ryzyka na skutek tego, że na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej, przed cmentarzami gromadzić się będą duże grupy osób. Wielu ze starszych ludzi, którzy by poszli na te cmentarze, mogłoby tam po trzech tygodniach leżeć - powiedział wtedy premier polskiego rządu.

Sedno Sprawy - Radosław Fogiel