Minister zdrowia: Od 1 marca obowiązkowe szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych

2021-12-07 13:29
Adam Niedzielski, Waldemar Kraska
Autor: gov.pl Adam Niedzielski, Waldemar Kraska

Adam Niedzielski ogłosił na konferencji prasowej, że rząd wprowadza obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla wybranych grup zawodowych. Zaszczepieni obowiązkowo muszą być nauczyciele, medycy oraz służby mundurowe.

- Chcemy od 1 marca wprowadzić obowiązek szczepień dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych - powiedział we wtorek, 7 grudnia na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Potwierdziły się tym samym wcześniejsze zapowiedzi przedstawicieli rządu, którzy w kuluarach opowiadali o tym, że rozważane jest wprowadzenie obowiązku szczepień dla wybranych grup zawodowych. Dziwić nie może obowiązek szczepień dla medyków, którzy na co dzień stykają się z pacjentami w szpitalach, pacjentami często z wielochorobowością, narażonymi bardziej na zakażeni. Większe zdziwienie wywołuje wprowadzenie obowiązku szczepień dla nauczycieli i służb mundurowych.

Minister Adam Niedzielski zapowiedział, że obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 dla wybranych grup zawodowych będzie obowiązywał od 1 marca 2022 roku. To dość odległy termin, ale ma być wystarczający na uchwalenie stosownych przepisów.

Na konferencji prasowej minister zdrowia zapowiedział też zaostrzenie limitów jeśli chodzi o miejsca publiczne. Od 15 grudnia zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia; 31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100, z wyłączeniem osób zaszczepionych. 

Sedno Sprawy - Michał Kołodziejczak