Młodzieżowe Słowo Roku 2022: Jaki wyraz zwyciężył?

2022-12-07 11:15
Młodzieżowe Słowo Roku 2022: Jaki wyraz zwyciężył?
Autor: pixabay.com Młodzieżowe Słowo Roku 2022: Jaki wyraz zwyciężył?

Znamy Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Jak informują organizatorzy, decyzją internautów została nim: ESSA! Zwycięskie słowo zostało wyłonione w dwuetapowym głosowaniu. W zabawie wzięło udział ponad 250 tysięcy osób. Kapituła przyznała także Nagrodę Jury dla słowa ODKLEJKA.

Młodzieżowym Słowem Roku 2022 zostaje ESSA

Internauci zdecydowali, że Młodzieżowym Słowem Roku 2022 zostaje ESSA, która zdobyła prawie 24 tysiące głosów i oznacza: coś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (stąd mieć essę), luz. Często występuje jako okrzyk radości lub triumfu, wykorzystywany jako ekspresja pozytywnych uczuć, a nawet pozdrowienie. Essa dobrze oddaje charakter komunikacji młodzieży – jak pisze w swoim komentarzu Przewodnicząca Jury Anna Wileczek: Zwycięskie słowo jest na tyle pojemne, że obwieści każdy stan –począwszy od ekstatycznego okrzyku radości z (łatwego) zwycięstwa w grze internetowej, uzyskania wysokiej oceny w szkole, szalonej akcji, nieoczekiwanego fartu, spotkania z dobrymi znajomymi aż po zasygnalizowanie „nieznośnej lekkości bytu”. W każdym razie słowo to jest sygnałem czasu uwolnionego z kieratu codziennych żmudnych powinności, ale też wystarczającym usprawiedliwieniem dla robienia rzeczy niezwykłych, ekstremalnych albo po prostu zakazanych.

Czytaj także: Abonament RTV: Czy listonosz sprawdzi czy płacisz? Poczta polska skomentowała sprawę

Członkowie kapituły przyznali także jedną Nagrodę Jury dla słowa wyróżniającego się pod względem językowym: oryginalnego, pomysłowego, trafnie opisującego jakieś zjawisko. W tym roku Nagrodę Jury otrzymuje: ODKLEJKA. Wyraz ten oznacza: stan oderwania od rzeczywistości lub osobę, która nie rozumie, co się dzieje, jest nieobecna myślami, nie zachowuje się odpowiednio. Jak dodaje w swoim komentarzu Marek Łaziński: Połączenie od- ze znaczeniem ‘kleić’ dodatkowo podkreśla, że porzucamy stan trzymający nas mocno przy ziemi, tzn., że naturalne jest „przyklejenie” do rzeczywistości. Pewnie nie wszyscy i nie zawsze chcemy być przyklejeni do ziemi, dlatego odklejka podkreśla też, że jesteśmy pod wrażeniem tej nietypowości, nie zawsze oceniamy ją negatywnie.

Zdaniem Jury na uwagę zasługują również wyrazy: popkornina na oznaczenie tego, co „fajne, młodzieżowe i cool”, dyntka używana, gdy „wszystko się wali i nie idzie po naszej myśli” czy poddymić, które może być stosowane jako synonim „rozkręcania atmosfery”.

Czytaj także: Ile wydamy na Boże Narodzenie w 2022 r.? To nie będą tanie święta

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku wystartował 11 października br. Do 8 listopada internauci zgłaszali propozycje słów/wyrażeń, które walczyły o przejście do finałowego głosowania. W tym czasie do bazy napłynęło prawie 125 tysięcy zgłoszeń, w tym 8 221 różnych słów i wyrażeń.

Od 9 listopada trwały obrady Jury w składzie: Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Bartek Chaciński (Polityka). W tym roku Jury korzystało także z konsultacji z zespołem doradczym nastolatków z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży, a także z przedstawicielami PWN. Eksperci analizowali zgłoszone słowa (pod kątem zgodności z Regulaminem) i wyłonili dwadzieścia najczęściej zgłaszanych, a jednocześnie spełniających kryteria regulaminowe. Można było na nie głosować w drugim etapie, który trwał od 15 do 30 listopada br. Głosowanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, internauci oddali w tym czasie ponad 130 tysięcy głosów.

źródło: pwn.pl