Nadchodzą zmiany w wyglądzie policyjnych radiowozów. Kiedy zobaczymy efekty?

2022-04-26 12:50
Tak będą wyglądały nowe policyjne radiowozy! Zobaczcie co się zmieni
Autor: Świętokrzyska Policja Tak będą wyglądały nowe policyjne radiowozy

Już za kilka dni policja zaprezentuje nowe barwy w radiowozach. Samochody będą teraz bardziej widoczne, co ma wpłynąć na bezpieczeństwo na drogach. Co dokładnie się zmieni?

Podczas drugiego dnia targów Polsecure 2022 w Kielcach, 28 kwietnia 2022 roku, odbędzie się prezentacja nowego oznakowania radiowozów polskiej Policji.  Celem zmiany jest poprawa widoczności pojazdów oraz zwiększenie bezpieczeństwa. Już niebawem samochody „drogówki” w nowych barwach wyjadą na ulice.

2 lutego 2022 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 stycznia 2022 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Radykalne zmiany w oznakowaniu i uprzywilejowaniu samochodów Policji uzasadnione są lepszą widocznością, która ma przełożyć się na zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonariuszy oraz innych użytkowników dróg. Stąd zmiana trzech kluczowych elementów pojazdów policyjnych

- możemy przeczytać na na stronie Świętokrzyskiej Policji.

Nową koncepcję wzoru Komenda Główna Policji opracowała we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowym Instytutem Motoryzacji. Wybrane barwy są podobne do używanych na samochodach i motocyklach np. przez policjantów niemieckich, brytyjskich, australijskich czy skandynawskich. Nowa kolorystyka już na pierwszy rzut oka zdradza zmiany. Jest bardziej jaskrawa niż obecna wersja malowania. Przypomina trochę radiowozy z Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Co się zmieni?

  • ostrzegawczych sygnałów błyskowych będzie trzy razy więcej – zamiast 10 lamp LED każdy radiowóz dostanie ich aż 30;
  • zmieni się wzór oznakowania i zostaną wprowadzone dodatkowe elementy odblaskowe. Na aucie będzie można umieszczać dodatkowe elementy odblaskowe w postaci pasów barwy żółto-zielonej fluorescencyjnej. Analogiczne rozwiązania dotyczyć będą również policyjnych motocykli.
  • braku określenia barwy i tła dla napisu świetlnego POLICJA.