Nagroda Nobla z chemii przyznana! Laureatami naukowcy z Niemiec i USA

2021-10-06 13:46
Nagroda Nobla z chemii przyznana! Laureatami naukowcy z Niemiec i USA
Autor: pixabay.com Zdjęcie poglądowe

Benjamin List i David W.C. MacMillan otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za rok 2021. Nagroda została przyznana za "za rozwój nowego rodzaju katalizy - tzw. asymetrycznej katalizy organicznej".

Komitet Noblowski ogłosił w środę, 6 października laureatów tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. W tym roku nagroda trafiła do dwóch wybitnych naukowców. Pierwszym z nich jest pochodzący z Niemiec Benjamin List, a drugi to Amerykanin David W.C. MacMillan.

- Benjamin List i David MacMillan otrzymali Nagrodę Nobla z chemii 2021 za rozwój nowego, precyzyjnego narzędzia konstruowania cząsteczek: katalizy organicznej. Miało to ogromny wpływ na rozwój badań w dziedzinie farmacji i sprawiło, że chemia stała się bardziej ekologiczna" - uzasadnili członkowie Komitetu Noblowskiego.

Komitet docenił osiągnięcia naukowców i wyjaśnił, że " tworzenie cząsteczek jest trudne" i osiągnięcie naukowców "miało ogromny wpływ na rozwój badań w dziedzinie farmacji i sprawiło, że chemia stała się bardziej ekologiczna".

Laureaci podzielą się po równo nagrodą w wysokości 10 mln koron szwedzkich (ok. 980 tys. euro).

Kim są laureaci Nagrody Nobla z chemii?

Benjamin List to niemiecki chemik, który na co dzień pracuje w Max-Planck-Institut fur Kohlenforschung w Muelheim an der Ruhr w Niemczech. Od lat badał, czy aminokwas prolina może katalizować reakcje chemiczne. Sprawdzał też, czy cała cząsteczka enzymu jest faktycznie niezbędna w procesie katalizy.

David MacMillan to Amerykanin urodzony w Szkocji. Na co dzień pracuje na Princeton University w New Jersey. Jako jeden z niewielu naukowców na świecie zaczął prowadzić badania nad nowymi, bardziej trwałymi katalizatorami, wykorzystując proste cząsteczki organiczne.

Sedno Sprawy - Jarosław Gowin