Najkrótszy dzień roku 2022. Kiedy jest przesilenie zimowe?

2022-11-02 22:11
Białe noce, Śląsk, gwiazdy, niebo, noc
Autor: pixabay.com

Pierwszy dzień zimy przypada w najkrótszy dzień roku. W najkrótszą noc warto obserwować niebo, gdyż czeka nas noc spadających gwiazd. Kiedy dokładnie to nastąpi? Podpowiadamy poniżej.

Najkrótszym dniem w roku jest dzień, w którym występuje przesilenie zimowe i tym samym rozpoczyna się astronomiczna zima. Na półkuli północnej (czyli m.in. w Polsce) ma to miejsce 21 lub 22 grudnia, natomiast na półkuli południowej – 20 lub 21 czerwca.

Niebawem czeka nas przesilenie zimowe, a co za tym idzie – czeka nas najkrótszy dzień 2022 roku. Taki jest wyłącznie jeden.

Najkrótszy dzień w roku ma różne daty. Dlaczego tak jest? Dzieje się to z powodu długości roku słonecznego. Jest to około 365 dni, 5 godzin i 49 minut. Najkrótsza noc nastąpiła z soboty (29 października) na niedzielę (30 października 2022). Dzięki temu zmieniła się również godzina wschodu i zachodu słońca.

Pierwszy dzień kalendarzowej zimy wypada dzień później niż pierwszy dzień zimy astronomicznej. Jednak, co kilka lat, daty nakładają się na siebie. Początek kalendarzowej zimy 2022 będzie miał miejsce dokładnie 22 grudnia. Z kolei w 2022 roku początek astronomicznej zimy przypada 21 grudnia.

Oprócz zimy kalendarzowej i astronomicznej istnieje również zima meteorologiczna. Jej początek przypada 1 grudnia. Meteorologiczne pory roku ustalono na potrzeby klimatologów i meteorologów. Dzięki nim mogą porównywać ten sam okres pod względem średnich statystycznych.