Najpopularniejsze imiona w roku 2022. Niektóre z nich uwielbiają za granicą

2022-09-21 9:26 Róża Perszon
Dziecko
Autor: pixabay.com Noworodek - zdjęcie poglądowe

Poznaliśmy najczęściej nadawane dzieciom imion w pierwszej połowie 2022 roku. Rządowy portal dane.gov.pl opublikował aktualne zestawienie. Wśród nich imiona popularne za granicą.

Na pierwszym miejscu wśród imion nadanym nowo narodzonych dzieci płci żeńskiej mamy zmianę lidera. Pojawiła się Zofia, z wynikiem 2860. Na drugie miejsce spadła Zuzanna, 2832 dzieci otrzymało to imię. Trzecie miejsce to wciąż Hanna (2669). kolejne pozycje to Maja i Laura.

W ostatnich miesiącach popularność zyskują również bardziej oryginalne imiona jak Fabian, Goja i Nora. Są jednak również rodzice, którzy szukają imion niezwykłych. Często sięgają one nawet naszych słowiańskich przodków. Dobrymi przykładami takich właśnie imion, które rodzice wybrali w roku 2021 są:

  • Jarosława
  • Walenty
  • Modest
  • Witosław
  • Nasturcja
  • Radochna

Wśród najrzadszych męskich imion, które znajdują się w zestawieniu można znaleźć takie, jak na przykład Ambroży, Baltazar, Francisco, Pablo czy Parys. Z kolei wśród dziewczynek znaleźć można takie imiona, jak Bogna, Józefa, Jutrzenka, Maddison czy Scarlett.

Imiona, które już dawno wyszły z mody w Polsce, za granicą wciąż robią furorę. W ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się między innymi Kajetan i Stefan dla chłopca. Co ciekawe, polskie mamy za granicą nadają swoim pociechom tradycyjne imiona dużo chętniej niż nasze rodaczki mieszkające w kraju.

Prawdziwym hitem w Wielkiej Brytanii jest imię Henryk. To imię męskie pochodzenia germańskiego, które wywodzi się od słowa oznaczającego "potężny", "możny" lub "bogaty".