Narodowy Spis Powszechny tylko do 30 września! Co z tymi, którzy nie zdążą się spisać?

2021-09-17 13:23
Narodowy Spis Powszechny tylko do 30 września! Co z tymi, którzy nie zdążą się spisać?
Autor: pexels Zdjęcie poglądowe

Spis powszechny 2021 wkrótce się kończy. Osoby, które jeszcze nie wykonały spisu są narażeni na karę i to niemałą! Musimy pamiętać o tym, że jest to nasz obowiązek, a odmowa podania wymaganych danych za każdym razem będzie wiązać się z karą grzywny.

Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021 trwa od kilku miesięcy i zbliża się jego koniec. Tylko do 30 września każdy pełnoletni mieszkaniec Polski musi wywiązać się z obowiązku spisowego. - Jest to nie tylko wymóg prawny, ale przede wszystkim wyraz naszej postawy obywatelskiej, ponieważ wyniki spisu będą miały ogromy wpływ na przyszłość naszego kraju – czytamy na stronie spisu powszechnego. Pamiętajmy, że nie musimy czekać, ani nigdzie iść, aby wypełnić formularz. Możemy to zrobić na stronie spis.gov.pl, albo dzwoniąc pod numer telefonu 22 279 99 99. Nie warto czekać na ostatnią chwilę, bo może się to źle zakończyć. Szczególnie dla naszego budżetu. Do osób, które jeszcze się nie spisały, będą dzwonić rachmistrzowie. Jeżeli im odmówimy (a nie wiemy, kiedy zadzwoni telefon) możemy zostać ukarani wysoką karą!

Z osobami, które nie zdecydowały się skorzystać z możliwości samospisu przez Internet lub telefon, będzie kontaktował się rachmistrz spisowy. Nie można odmówić mu udzielenia informacji, ponieważ każde takie zdarzenie odnotowywane jest jako odmowa udziału w spisie powszechnym i może skutkować karą grzywny.

- Grzywna za odmowę udziału w spisie powszechnym została przewidziana w art. 57 ustawy o statystyce publicznej. […] Kara może wynieść nawet 5 tys. zł. Ta sama ustawa – w artykule 56, przewiduje również nałożenie kary, w postaci grzywny lub ograniczenia wolności do lat dwóch, na osobę, która w formularzu spisowym poda fałszywe dane – czytamy na stronie spisu powszechnego.

Sedno Sprawy - Piotr Müller