Nie żyje Andrzej Iwan, medalista piłkarskich mistrzostw świata

2022-12-28 8:01
Andrzej Iwan nie żyje
Autor: Michał Wielgus

We wtorek w wieku 63 lat zmarł Andrzej Iwan, były znakomity piłkarz m.in. Wisły Kraków, Górnika Zabrze i reprezentacji Polski, z którą w 1982 roku zajął trzecie miejsce w mistrzostwach świata w Hiszpanii.

Andrzej Iwan urodził się 10 listopada 1959 roku. Jego pierwszym klubem była nowohucka Wanda, stamtąd w 1975 roku przeszedł do Wisły Kraków. Jak przypomina PAP, pierwszym zespole zadebiutował 19 maja 1976 w spotkaniu z GKS Tychy, mając niespełna 17 lat. Grający na pozycji napastnika Iwan uznawany był za ogromny talent. W 1978 roku "Biała Gwiazda" pod kierunkiem trenera Oresta Lenczyka wywalczyła tytuł mistrza Polski, a Iwan dołożył do tego swoja cegiełkę w postaci sześciu goli.

Andrzej Iwan wystąpił w reprezentacji Polski 29 razy, strzelając w 11 bramek. Pomocnik zagrał m.in. na Mistrzostwach Świata w Argentynie w 1978 roku i w Hiszpanii cztery lata później, gdzie „Biało-Czerwoni” zajęli trzecie miejsce. Kontuzja, której nabawił się w meczu ligowym wykluczyła jego udział w kolejnym mundialu, w 1986 roku.

W 2012 roku wraz z Krzysztofem Stanowskim opisał swoje życie w książce pt. "Spalony", która stała się prawdziwym bestsellerem. To było jego rozliczenie się z własnymi słabościami. Opisał swoje zmagania z chorobą alkoholową, uzależnieniem od hazardu, a także próby samobójcze. Starał się walczyć ze swoimi demonami, które nie pozwoliły mu w pełni wykorzystać ogromnego talentu piłkarskiego.

Do jego największych sukcesów należą: trzecie miejsce na mundialu w Hiszpanii w 1982 roku oraz cztery tytuły Mistrza Polski (jeden z Wisłą Kraków, trzy z Górnikiem Zabrze). Po zakończeniu kariery Andrzej Iwan pracował m.in., w roli doradcy w Wieczystej Kraków, oraz w dziale skautingu „Białej Gwiazdy”.