Ważne zmiany dla kierowców. Od 2023 roku nowe przepisy

2022-12-22 12:52
kierowca, samochód
Autor: pixabay.com

Od nowego roku Polaków czeka wiele zmian. Spora część z nich dotyczyć będzie kierowców i punktów karnych. Co dokładnie się zmieni?

Dobiegający końca 2022 rok obfitował w wiele nowelizacji przepisów, które dotknęły kierowców, a z którymi wciąż będą musieli oswajać się w kolejnych miesiącach. Jak zaznacza portal Bankie.pl, to przede wszystkim drastyczna podwyżka mandatów i punktów karnych przypisanych do poszczególnych wykroczeń drogowych. To jednak nie koniec zmian dotyczących mandatów. Kolejne wejdą w życie na początku 2023 r.

Nietrzeźwy kierowca, który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, teraz straci samochód – niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. To jedna ze zmian. Jeżeli nie będzie wypadku, lecz prowadzenie w stanie nietrzeźwości – sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku w szczególnych okolicznościach. 

Portal dodaje, że w 2023 r. wejdą w życie nowe zasady, na jakich organizowane będą kursy pozwalające zredukować liczbę punktów karnych. W myśl nowego rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury kursy reedukacyjne będą obowiązkowe dla kierowców, którzy przekroczą limit 24 punktów karnych (lub 20 pkt w przypadku świeżo upieczonych kierowców). Do zrealizowania będzie 28 godzin lekcyjnych w ciągu czterech dni. Koszt – 500 zł.

Zdecydowanie sroższe kary czekają bezmyślnych kierowców prowadzących auta pod wpływem alkoholu. Pod koniec roku 2023 r., ze względu na wydłużone vacatio legis, wejdzie w życie przepis zezwalający na konfiskatę ich samochodów.