Niedzielski w Sednie Sprawy: obostrzenia i uszczelnienie granicy od początku grudnia. Kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski

2021-11-29 9:04 fed
Adam Niedzielski był gościem Sedna Sprawy
Autor: Super Express

Będzie uszczelnienie granic. To reakcja rządu na pojawienie się nowego wariantu koronawirusa. Omikron to prawdziwy gamechanger - powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia podczas swojej porannej wizyty w Radiu Plus. Nie jest wykluczony powrót obostrzeń.

- Przeanalizujemy sytuację pod kątem uszczelnienia granic - powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia podczas swojej porannej wizyty w programie Sedno Sprawy.

Na poniedziałek zwołane zostało posiedzenie Sztabu Kryzysowego.

- Jesteśmy w sytuacji trudnej - mówił Niedzielski, odnosząc się do doniesień na temat nowego wariantu koronawirusa - Omikron. - Mamy przeciętny poziom zakażeń 23 tys. Szpitale są obłożone. Pojawienie się elementu, który mógłby spowodować, że będziemy mieli przyspieszenie jest niebezpieczne. Z mojego punktu widzenia, pojawienie się tego nowego ryzyka to nie jest sytuacja, którą można ignorować.

Jak zapowiedział minister Niedzielski, podczas posiedzenia sytuacja zostanie przeanalizowana pod kątem uszczelnienia granic.

- Będziemy chcieli kwarantannować osoby, które przyjeżdżają z krajów gdzie jest omikron - powiedział. - Test będzie wyłączał z tej kwarantanny.

Minister zapowiedział też również wprowadzenie obostrzeń od 1 grudnia.

- Zamknięcie szkół nie wchodzi w grę. Myślimy o drobnych ruchach będących wyraźnym alertem, mówiącym że rośnie ryzyko, bo pojawiło się w otoczeniu nowe zagrożenie. Będą to np. limity w galeriach handlowych.

Jak poinformował Niedzielski, w poniedziałek wykryto niewiele ponad 13 100 zakażeń.