Nowa lista leków wycofanych przez GIF. Masz je w domu? Musisz się ich pozbyć

2023-01-24 13:29 Róża Perszon
Szef sprawdzi, jakie leki zażywamy
Autor: pixabay.com Pracodawca będzie wiedział wszystko o tym, na co się leczymy

Główny Inspektorat Farmaceutyczny przedstawił nową listę leków, które zostały wycofane z aptek w całym kraju, ponieważ znaleziono w ich składzie lub etykietach nieprawidłowości.

Wiele leków w ostatnim czasie zniknęły z aptecznych półek. Powodem jest wycofanie ich przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Tutaj przyczyn jest kilka, od złego opakowania leku po niewłaściwy skład specyfiku. 

Jak podkreśla Gazeta Lubuska, na liście wycofanych leków przez GIF znajdują się także leki, które mogą zagrażać zdrowiu a nawet życiu.

Decyzja o wstrzymaniu produktu leczniczego w obrocie

Jak czytamy na stronie Gov.pl, jeśli w czasie przeprowadzonych kontroli i badań zaistnieją uzasadnione podejrzenia, że produkt leczniczy nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom, organy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej wydają odpowiednie decyzje:

  • wojewódzki inspektor farmaceutyczny – decyzję o wstrzymaniu na terenie swojego działania obrotu określonych serii produktu leczniczego;
  • Główny Inspektor Farmaceutyczny - decyzję o wstrzymaniu na terenie całego kraju obrotu określonych serii produktu leczniczego.

Po wydaniu powyższych decyzji zostaje wstrzymany obrót (sprzedaż) wskazanych serii danego produktu leczniczego, we wszystkich hurtowniach i aptekach, do momentu uzyskania wyników badań laboratoryjnych potwierdzających bądź wykluczających wadę jakościową.

Warto śledzić  rejestr decyzji GIF dostępnych pod tym linkiem.