Nowa odmiana koronawirusa wykryta w Polsce. W województwie łódzkim potwierdzono pierwsze przypadki

2023-01-25 8:45 Róża Perszon
Chosta-2: Rosyjski koronawirus odporny na szczepionki? Pochodzi od nietoperzy
Autor: pixabay.com Chosta-2: Rosyjski koronawirus odporny na szczepionki? Pochodzi od nietoperzy

Nowa odmiana nieoficjalnie określana jest jako Kraken. Dwa przypadki zostały wykryte u pacjentów w województwie łódzkim, którzy są już zdrowi. Czym charakteryzuje się nowa odmiana koronawirusa?

W Polsce wykryto dwa przypadki nowej mutacji COVID-19 o nazwie Kraken. Dotychczas subwariant XBB.1.5 dominował w USA, a od jakiegoś czasu wykryto go także w Europie. Informację o dwóch pierwszych przypadkach zakażenia w Polsce subwariantem XBB.1.5. omikronu, popularnie zwanym krakenem, podała we wtorek (24 stycznia)  Wirtualna Polska. Chodzi o pacjentów z województwa łódzkiego, którzy według informacji portalu mieli już wyzdrowieć.

W rozmowie z PAP wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska podkreśliła, że kwestią czasu było, kiedy pierwsze przypadki zakażenia subwariantem XBB.1.5. pojawią się w Polsce.

"Podejrzewam, że takich przypadków jest znacznie więcej niż te dwa zgłoszone, bo w naszym kraju mało się testuje, w związku z tym niewiele jest próbek przeznaczanych do genotypowania"

Nie widzimy na dziś zwiększonego zagrożenia dla Polski, tak jak Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób nie widzi zwiększonego ryzyka dla Europy – przekazał minister cytowany przez PSP, dodając, że na dziś COVID-19 nie jest zagrożeniem dla Polski, nawet w nowej wersji XSS.1.5. Niedzielski podkreśla także, że Kraken "w zdecydowanej większości przypadków nie wywołuje ciężkiego przebiegu COVID-19".