Nowe limity płatności gotówkowych. Powyżej niektórych kwot nie zapłacisz już gotówką

2022-12-21 8:50 Róża Perszon
Karta płatnicza
Autor: pixabay.com Karta płatnicza

Od stycznia 2013 roku obowiązywać będą nowe limity płatnościach gotówkowych. Do Senatu trafił projekt nowelizacji przepisów. O jakich limitach mowa?

Rząd zmiany limitu płatności gotówkowych zapowiada od kilkunastu miesięcy. Początkowo nowe zasady miały wejść w życie z początkiem bieżącego roku, ale termin jest odkładany. Podpisana przez prezydenta ustawa o kredycie hipotecznym zakłada ich wejście w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku - podaje Głos Szczeciński.

Zgodnie z nowelizacją przesuwającą termin wejścia w życie przepisów o limitach płatności gotówkowych jeszcze do końca 2022 r. limit płatności gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami wynosi 15 tys. zł. Od 1 stycznia 2023 r. art. 19 Prawa przedsiębiorców będzie ustanawiał limit w kwocie 8 tys. zł.

Jak podaje portal, dla klientów, a przede wszystkim przedsiębiorców, to jednak spore utrudnienie. Odczują to szczególnie właściciele małych firm, którzy często rozliczają się dostawcami pieniędzmi z bieżących przychodów. Po zmianach będą musieli wpłacić gotówkę na rachunek bankowy i z niego zapłacić kontrahentom.

Propozycja Ministerstwa Finansów ‒ moim zdaniem ‒ nie uderzy w szarą strefę i tych, którzy są poza systemem, choćby częściowo, ale w tych drobnych przedsiębiorców i rzemieślników, którzy w dużej mierze działają legalnie i są uczciwi

- mówił dla serwisu prawo.pl Zbigniew Maciej Szymik, doradca podatkowy, dyrektor generalny i partner zarządzający w firmie GLC.