Nowe regulacje w kontekście produktów rolnych z Ukrainy

2023-04-19 8:06
Nowe regulacje w kontekście produktów rolnych z Ukrainy
Autor: twitter.com/PremierRP

Od piątku od północy zostanie uruchomiony przejazd produktów rolnych z Ukrainy przez Polskę, wprowadzimy natomiast zapis, który nas zabezpieczy przed pozostawaniem tych towarów w Polsce: nie będzie można wycofać się z tranzytu - poinformował we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Uruchomimy przejazd przez Polskę tych towarów, które są na załączniku do rozporządzenia od północy w piątek. Ten czas jest potrzebny na wydanie 2 rozporządzeń MF, w tym aktualizacji mojego rozporządzenia.

- mówił podczas konferencji prasowej Buda powiedział, że umożliwiony będzie tranzyt towarów, które zostały objęte zakazem wwozu do Polski.

Jak poinformował, rozporządzenie ministra rozwoju i technologii będzie zawierało jeden podstawowy zapis, który nas zabezpieczy przed pozostawaniem towarów w Polsce: nie będzie można wycofać się z tranzytu. Wyjaśnił, że do tej pory deklaracja tranzytu na granicy mogła być zmieniona np. w centrum Polski i było to zgodne z przepisami. Zgodnie z brzmieniem tego rozporządzania, nie będzie możliwa zmiana miejsca docelowego, czyli nie będzie można zatrzymać się w dowolnym punkcie celnym, oclić towar i wprowadzić go do obrotu – powiedział Buda.