Nowe zasady naliczania stażu pracy wyrównają nierówności na rynku pracy
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący naliczania stażu pracy jest obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych i opiniowaniu. Autorem regulacji jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Nowe zasady naliczania stażu pracy
Przepisy jakie przygotował resort rodziny, pracy i polityki społecznej wydłużają listę okresów aktywności zawodowej, które będą wliczane do stażu pracy. Wśród nich znalazły się m.in.:
- okresy prowadzenia pozarolniczej działalności.
- okresy współpracy z osobą prowadzącą działalność.
- okres zawieszenia działalności gospodarczej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. ‘okresy wykonywania umowy zlecenia lub o świadczeniu usług, umowy agencyjnej oraz okres pozostawania osobą współpracującą.
- okres pozostawania członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych.
Wymienione okresy będą potwierdzane zaświadczeniami wydanymi przez ZUS. Okresy innej niż zatrudnienie pracy zarobkowej za granicą będą potwierdzane na zasadach ogólnych reguł dowodowych, co oznacza, że to na pracownik udowodni okres zatrudnienia.
Polecany artykuł:
Cel nowych przepisów
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma na celu, aby pracownicy, którzy często tak naprawdę nie mieli wyboru formy zatrudnienia (z uwagi na postawę pracodawców) – mieli uprawnienia do dłuższego urlopu wypoczynkowego, nagród jubileuszowych czy dodatku stażowego. Procedowane regulacje będą obowiązywały o 1 stycznia 2026 roku.
Przykład zastosowania nowych regulacji
Po 1 stycznia 2026 r. pracownik posiadający 7 lat stażu pracy, po zaliczeniu do stażu pracy dodatkowych 4 lat pracy na podstawie umowy zlecenie, uzyska urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni zamiast 20 dni.
Dotychczasowe regulacje
Według obecnych przepisów umowa zlecenie czy okres prowadzenia działalności gospodarczej nie wlicza się do stażu pracy. Obecnie pracownikowi na umowie o pracę przysługuje 20 dni urlopu, jeśli ma staż poniżej 10 lat i 26 dni urlopu, gdy ma staż pracy wyższy niż 10 lat.
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej