Nowelizacja ustawy o sporcie przyjęta przez Sejm

2024-11-22 12:54
Nowelizacja ustawy o sporcie przyjęta przez Sejm
Autor: gov.pl

Sejm w czwartek wieczorem przyjął nowelizację ustawy o sporcie wraz z poprawkami. Nowe rozwiązania wzmocnią pozycję kobiet i zagwarantują transparentność w ramach związków sportowych. - Dzięki tej ustawie sportowcy pierwszy raz będą mieli wpływ na to, kto rządzi polskimi związkami sportowymi - powiedział Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras. Celem nowelizacji jest też przeciwdziałanie przemocy i dyskryminacji w sporcie.

Za przyjęciem ustawy o zmianie ustawy o sporcie oraz niektórych innych ustaw wraz z poprawkami głosowało 247 posłów, przeciw było 22, a wstrzymało się 178.

Dzięki tej ustawie sportowcy pierwszy raz będą mieli wpływ na to, kto rządzi polskimi związkami sportowymi. Ta ustawa daje sportowcom prawo do głosowania nad władzami związków sportowych - powiedział tuż po głosowaniu Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras. Jak dodał, dzięki decyzji Sejmu co najmniej 30 procent składu organów zarządzających polskich związków sportowych będą stanowiły kobiety.

Kobiety będą nie tylko zdobywać medale, ale będą miały realny wpływ na to, do kogo, w jaki sposób kierowane są pieniądze w polskim sporcie

- podkreślił Minister Nitras.

Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.

Kluczowe punkty nowelizacji

1. Zrównoważona reprezentacja płci we władzach polskich związków sportowych (PZS).

  • W przypadku zarządów liczących od 2 do 5 członków, w ich skład ma wchodzić nie mniej niż jedna kobieta i nie mniej niż jeden mężczyzna.
  • W przypadku zarządów PZS, które liczą więcej niż 5 członków, reprezentacja każdej z płci powinna wynosić co najmniej 30%.
  • Podobne zasady dotyczą organów kontroli wewnętrznej. 
  • Zagwarantowany zostanie udział przedstawicieli zawodników kadry narodowej w składach zarządów PZS.

2. Wsparcie dla zawodniczek w ciąży i po porodzie.

  • Z 6 do 12 miesięcy wydłużony zostanie czas pobierania stypendium sportowego przez członkinie kadry narodowej po urodzeniu dziecka.
  • Zwiększy się także – z 50% do 81,5% – kwota pobieranej w tym okresie wysokości stypendium.

3. Przeciwdziałanie przemocy i dyskryminacji w sporcie.

  • Kluby sportowe, związki sportowe, PZS oraz spółki, które zarządzają ligami zawodowymi będą musiały przyjąć standardy przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji, w tym standardy dotyczące ochrony małoletnich.
  • PZS i związki sportowe będą musiały wyznaczyć pełnomocników do spraw przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji w sporcie.
  • Przy Ministrze Sportu i Turystyki powołany zostanie Rzecznik ochrony praw zawodników i innych osób uczestniczących we współzawodnictwie sportowym.

4. Dodatki do stypendiów dla sportowców kontynuujących edukację.

  • Minister Sportu i Turystyki będzie mógł przyznać sportowcom studentom lub doktorantom dodatek w wysokości 20% stypendium na okres od 6 do 12 miesięcy.
  • Jednorazowy dodatek do stypendium sportowego, w wysokości maksymalnie 2-krotności podstawy, będzie mógł zostać przyznany sportowcom, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości.
  • Rozwiązania mają być zachętą dla młodych sportowców do kontynuowania nauki i zdobywania dyplomów ukończenia studiów.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.

Źródło: gov.pl