Od 1 kwietnia niższa cena gazu dla właścicieli piekarni i cukierni

2023-04-03 21:54
Piekarnia na Nadodrzu po ponad 40 latach straci swój lokal. Miasto sprzeda kamienice [AUDIO]
Autor: NickyPe/CC0/pixabay.com Piekarnia na Nadodrzu po ponad 40 latach straci swój lokal. Miasto sprzeda kamienice [AUDIO]

1 kwietnia 2023 r. rozpoczyna się okres, w którym będzie obowiązywała maksymalna stawka za gaz 200,17 zł/MWh dla piekarni i cukierni, w tym tych działających w formie spółdzielni spożywczych.

"Zdecydowaliśmy się, aby wszystkie piekarnie i cukiernie mogły skorzystać od 1 kwietnia z obniżonej względem cen rynkowych stawki na gaz. (...) Będziemy gwarantowali na zasadzie de minimis, to jest procedura unijna i musimy się jej trzymać"

- powiedział szef rządu podczas wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce (Mazowieckie). Słowa te od 1 kwietnia wejdą w życie. 

Dla kogo obniżka?

Jak podaje Gov.pl, z maksymalnej ceny gazu na poziomie 200,17 zł/MWh skorzystają firmy produkujące pieczywo, świeże wyroby ciastkarskie i ciastka (kod PKD 10.71.Z) z wykorzystaniem pieca ogrzewanego paliwem gazowym.

Pomocą może zostać objętych ok. 3,3 tys. przedsiębiorców.

Jak czytamy, wnioski będzie można złożyć elektronicznie do ZUS. Formularz zostanie udostępniony w połowie kwietnia br. na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.Przedsiębiorca będzie musiał złożyć wniosek w ciągu 30 dni od dnia wystawienia faktury ze wskazaniem okresu, na jaki stawka ma być obniżona.

Zasady

Od 1 kwietnia do 31 grudnia 2023 r. będzie obowiązywała maksymalna cena gazu ziemnego dla piekarni. Wsparcie zostanie wdrożone w ramach pomocy de minimis, tj. pomocy ograniczonej do limitu ogólnie przyjętej pomocy w wysokości 200 tys. euro na przestrzeni 3 lat.