Odszkodowania za szczepienia przeciwko COVID-19. Rusza nabór wniosków

2022-02-11 14:00 Róża Perszon
Obowiązkowe szczepienia dla personelu medycznego. Wydam rozporządzenie
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Obowiązkowe szczepienia dla personelu medycznego. "Wydam rozporządzenie"

Od 12 lutego można składać wnioski o odszkodowania za szczepienia przeciwko COVID-19 z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Jakie są warunki otrzymania pieniędzy i gdzie składać wniosek? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 52 531 873 dawki – wynika z najnowszych danych udostępnionych w piątek (11 lutego) na stronach rządowych.

Od 2 lutego rusza składanie wniosków o odszkodowania za szczepienia przeciwko COVID-19 z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Chodzi o niepożądane odczyny poszczepienne, czyli tak zwane NOP-y. 

Warunkiem uzyskania świadczenia kompensacyjnego jest wystąpienie działania niepożądanego wymienionego w Charakterystyce Produktu Leczniczego danej szczepionki, które spowodowało konieczność pobytu w szpitalu przez co najmniej 14 dni lub wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego powodującego konieczność obserwacji w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć albo hospitalizacji o dowolnej długości.

Złożenie wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego podlega opłacie w wysokości 200 zł. Opłata od wniosku zostanie zwrócona w przypadku przyznania świadczenia kompensacyjnego, ale też w sytuacji, kiedy Rzecznik Praw Pacjenta pozostawi wniosek bez rozpoznania lub odmówi wszczęcia postępowania. Jednak w przypadku wydania decyzji o odmowie przyznania świadczenia, opłata nie będzie zwracana.

W pierwszym roku działania Fundusz obejmie wyłącznie szczepienia przeciwko COVID-19, od 2023 r. ma też objąć wszystkie szczepienia obowiązkowe.

Wniosek o odszkodowanie za NOP-y

Jak czytamy na stronie rynekzdrowie.pl, procedura złożenia wniosku o odszkodowanie za NOP jest bardzo prosta. Można to zrobić zarówno pocztą tradycyjną, jak również drogą elektroniczną.

Wniosek o odszkodowanie za NOP. Tradycyjnie, albo elektronicznie:

- w wersji tradycyjnej należy go wydrukować, a następnie wypełnić i podpisać odręcznie, po czym wysłać pocztą tradycyjną;

- można go też zapisać na dysku i wypełnić na komputerze, a następnie wydrukować, podpisać odręcznie i wysłać pocztą tradycyjną;

- w wersji elektronicznej: zapisać na dysku i wypełnić na komputerze, a następnie opatrzyć podpisem zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem osobistym, po czym przesłać za pomocą platformy ePUAP lub pocztą elektroniczną.

Wniosek można złożyć na dwa sposoby:

  • pisemnie, przesyłając na adres: Rzecznik Praw Pacjenta, ul. Młynarska 46, 01-171 Warszawa albo składając go osobiście,
  • elektronicznie za pomocą platformy ePUAP (adres skrzynki ePUAP: /RzPP/skrytka) albo na adres kancelaria@rpp.gov.pl.

Wniosek złożony elektronicznie musi być podpisany podpisem zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem osobistym.

Maksymalna kwota świadczenia to 100 tys. zł.