Oficjalnie: Od 13 grudnia w Polsce będą szczepionki dla dzieci w wieku od 5-11 lat

2021-12-02 9:17
Oficjalnie: Od 13 grudnia w Polsce będą szczepionki dla dzieci w wieku od 5-11 lat
Autor: pexels Zdjęcie poglądowe

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że szczepionki dla dzieci od 5 do 11 lat do polski dotrą już 13 grudnia. Wtedy też mają ruszyć zapisy na szczepienia dzieci w tej grupie wiekowej.

- Dostaliśmy informację, że fizycznie szczepionki (dla dzieci w wieku 5-11lat - przyp. aut) będą u nas 13 grudnia. Mam nadzieję, że tak się stanie. Mamy dość dużo sygnałów, że rodzice chcą szczepić dzieci powyżej piątego roku życia. Mam nadzieję, że szczepionki dotrą do nas trochę wcześniej, żebyśmy mogli logistycznie się do tego przygotować - powiedział w czwartek, 2 grudnia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Zapowiadał jednocześnie, że jak najszybciej należy rozpocząć proces szczepień tej grupy wiekowej. Zapewnił również, że ta szczepionka jest bezpieczna, choć różni się w kwestii dawkowania od tych preparatów dostępnych na rynku.

- Podaje się ją w dawce trzy razy mniejszej niż dorosłym, ponieważ dzieci bardzo dobrze na nie reagują, czyli wytwarzają bardzo dużą ilość przeciwciał, które chronią ich przed zakażaniem - stwierdził Kraska.

Sedno Sprawy - Adam Niedzielski