Ostrzeżenie o silnym wietrze. RCB wysyła alerty

2023-02-20 8:49 Róża Perszon
Wichury do 85 km/h, a to nie wszystko. Alerty IMGW na Podkarpaciu
Autor: pixabay.com Wichury do 85 km/h, a to nie wszystko. Alerty IMGW na Podkarpaciu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla nadmorskich powiatów województwa pomorskiego. Alert obowiązuje od poniedziałku od godz. 10 do wtorku do godz. 8.

Po wietrznym weekendzie, sztormach i ostrzeżeniach IMGW trzeciego spotkanie pogoda nie odpuszcza. RCB poinformowało w poniedziałek rano (20 lutego), że wiatr będzie wiał ze średnią prędkości od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 95 km/h. Z prognoz wynika, że "najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek" - podało RCB.

RCB przypomniało też, by pamiętać, aby usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr; przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami; zamknąć okna i drzwi, pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe; nie zatrzymywać się pod drzewami, zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz; przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii, gdyż wiatr może uszkodzić linie energetyczne oraz uważać podczas jazdy samochodem, ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, a przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu podaje PAP. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla powiatów: słupskiego, lęborskiego, wejherowskiego, puckiego, Gdyni, Gdańska i Sopotu.