Oszuści rozsyłają SMS z fałszywymi informacjami o wyłączeniu prądu. Policja apeluje o ostrożność!

2022-09-22 12:49
Białystok. Uwierzyła, że rozmawia przez telefon z wnuczką. Straciła 20 tys. zł
Autor: pixabay.com Białystok. Uwierzyła, że rozmawia przez telefon z wnuczką. Straciła 20 tys. zł

Policjanci otrzymują informacje od mieszkańców naszego miasta na temat fałszywych wiadomości sms wysyłanych na ich telefony. Przestępcy wykorzystują odpowiednio spreparowane wiadomości, które mają nakłonić zapłacenia rzekomo nieopłaconej faktury poprzez link.

Fałszywe wiadomości sms wysyłane przez oszustów, pozornie wyglądają jak autentyczne, a w rzeczywistości mają skłonić odbiorcę do otwarcia linku z wiadomości. Wśród używanych tytułów jest między innymi Powiadomienie o wyłączeniu prądu lub Powiadomienie o niedopłacie za energię. Dla nieświadomej osoby, wiadomość może wyglądać jak autentyczna, w rzeczywistości link do strony ma za zadanie przechwycenie naszych danych np. loginu i hasła do bankowości elektronicznej.

W związku z tym powinniśmy zachować szczególną ostrożność, nie powinniśmy bezmyślnie otwierać załączników do wiadomości sms. W takich przypadkach należy racjonalnie podejść do treści wiadomości dokonując porównania czy ma ona odzwierciedlenie z faktycznymi działaniami np. oczekiwanie na wystawienie rachunku za prąd czy gaz. Pokrzywdzonych, którym z kont bankowych znikają oszczędności jest coraz więcej.

- apelują policjanci. 

Mundurowi zaznaczają, że nowe formy oszustw pojawiają się stale. Także dlatego w każdej sytuacji powinno się zachowywać ostrożność. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy otrzymana wiadomość jest prawdziwa, warto skonsultować to z bliskimi lub bezpośrednio z firmą, z której rzekomo pochodzi komunikat.

Mundurowi udostępnili również listę kwestii, o których należy pamiętać, aby nie dać się oszukać. Prezentujemy ją poniżej:

  • WERYFIKACJA - zanim cokolwiek zrobisz, zachowaj spokój i pomyśl, czy sytuacja w ogóle może cię dotyczyć. Jeśli tak, sprawdź informację u źródła;
  • NIGDY NIE KLIKAJ W LINK - nigdy nie wchodź w załączony w treści wiadomości SMS, czy też e-mail link, który miałby umożliwić dokonanie płatności. Sprawcy podszywają się pod strony łudząco podobne do tych, z których korzystamy na co dzień. Jeśli faktycznie masz zaległości w płatnościach, wejdź na rachunek bankowy poprzez stronę banku lub aplikację mobilną, NIGDY poprzez otrzymany link;
  • ZASTRZEŻ – jeśli padłeś ofiarą oszustwa, niezwłocznie skontaktuj się z bankiem i zastrzeż rachunek bankowy. Nie zwlekaj z tym;
  • ZADZWOŃ – jeśli po otrzymaniu wiadomości pojawi się jakakolwiek wątpliwość, a nie masz możliwość sprawdzenia w Internecie, bądź u znajomych, czy takie sytuacje miały miejsce gdzieś w Polsce, skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji. Policjanci, po wysłuchaniu twojej historii, ocenią sytuacje i doradzą, co należy zrobić.