Patkowski w Sednie Sprawy: Będą bony energetyczne na gaz, prąd i paliwo

2021-11-02 10:17

Rząd przygotowuje bony energetyczne dla 2 milionów rodzin, zapowiada wiceminister finansów. Piotr Patkowski podkreśla, ze to jedno z działań mających łagodzić skutki wysokiej inflacji. Na tę formę wsparcia rocznie z budżetu będzie przeznaczone do trzech miliardów złotych. Czy inflacja dalej będzie rosła, czy można spodziewać się niższego VAT-u na paliwa, czy Polska zapłaci zasądzone przez TSUE kary? Polecamy dzisiejsze Sedno Sprawy.

Wiceminister finansów Piotr Patkowski był gościem programu "Sedno Sprawy" Radia Plus. Rozmowa dotyczyła m.in. rosnącej inflacji, cen energii oraz form wsparcia z budżetu.

- Maksymalna inflacja? Trudno przewidywać. Wydaje się, że bariera 10 procent nie jest zagrożona. Myślę, że realna jest inflacja na poziomie 7-8 procent do końca roku - mówił wiceminister finansów na antenie Radia Plus. Patkowski dodawał, że w 2022 roku inflacja ma zacząć spadać.

Wiceminister finansów przekonywał, że problem wzrostu cen dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Patkowski był pytany o to co może zrobić rząd i czego tak naprawdę nie robi.

- Bardzo ważne jest łagodzenie skutków wysokiej inflacji (...).  Chcielibyśmy przygotować bony energetyczne dla osób ubogich energetycznie. Nie będziemy tego wiązać z rachunkami Polaków, ale Polacy sami będą decydowali czy te bony przeznaczą na paliwo, gaz lub prąd - zapowiadał Patkowski.

Cała rozmowa do zobaczenia i posłuchania poniżej.