Paweł Szrot w "Sednie Sprawy": Prezydent docenił prezesa NBP za całokształt działalności

2021-11-05 10:14
Paweł Szrot w Sednie Sprawy: Prezydent docenił prezesa NBP za całokształt działalności
Autor: Sedno Sprawy

Prezydent docenił całokształt działań prezesa NBP, mówi Paweł Szrot. Szef gabinetu Andrzeja Dudy pytany, czy włąsciwe jest nagradzanie przez głowę państwa Adama Glapińskiego w czasie rekordowo wysokiej inflacji, broni tej decyzji. Zapowiada też działania prezydenta, na początku analizy jego ekspertów, w związku z rosnącymi szybko cenami. Co z likwidacją Izby dyscyplinarnej, czy prezydent wybiera się na Marsz Niepodległości? Polecamy dzisiejsze Sedno Sprawy.

Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta RP był gościem programu "Sedno Sprawy" Radia Plus w piątek, 5 listopada. Prezydencki minister bronił decyzji Andrzeja Dudy o przyznaniu Adamowi Glapińskiemu specjalnej nagrody gospodarczej mimo szalejącej w kraju inflacji.

- Pan prezes jak i Rada Polityki Pieniężnej podjęła określone działania w tym zakresie celem zwalczania niekorzystnej sytuacji. Musimy poczekać jeszcze trochę na efekty, ale ta nagroda pana prezydenta to jest docenienie tego, co prezes NBP robił do tej pory - odpowiadał Paweł Szrot. Dodawał, że chodzi o walczenie ze skutkami finansowymi pandemii.

Prezydencki minister był też pytany o kompromisowy projekt prezydenta dotyczący zeszłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

- To jest sprawa większości sejmowej. Uważam, że ten projekt powinien być rozpatrywany. Nie podejmuje się jednak oceny tej sytuacji - odpowiadał Szrot. - Być może teraz będzie dobra sytuacja do tego, żeby do tego projektu wrócić - dodawał Szrot.

Jacek Prusinowski pytał też szefa gabinetu prezydenta o to, czy głowa państwa pojawi się na Marszu Niepodległości.

- Pan prezydent uczestniczył w marszu 3 lata temu podczas 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Obecny terminarz nie przewiduje w tym roku udziału w żadnym marszu. Prezydent jednocześnie jest za tym, żeby realizować konstytucyjne swobody obywatelskie dotyczący wolności zgromadzeń - odpowiadał Szrot.

Cała rozmowa do zobaczenia i posłuchania poniżej.