Paweł Wdówik w "Sednie Sprawy": Będzie większe wsparcie dla niepełnosprawnych

2021-10-13 10:02
Paweł Wdówik w Sednie Sprawy: Będzie większe wsparcie dla niepełnosprawnych
Autor: Sedno Sprawy

Większe wsparcie dla tych, którzy tego potrzebują, a nie dla wszystkich po równo, to komunizm, który nikomu nie służy, mówi Paweł Wdówik. Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych zapowiada, że w październiku ruszą konsultacje w sprawie nowego systemu orzekania. Strumień pieniędzy ma być nie płytki i szeroki, ale węższy i głębszy, zapowiada gość Radia Plus. Polecamy dzisiejsze Sedno Sprawy.

W najbliższych dniach, tygodniach otworzymy prekonsultacje modelu orzekania o niepełnosprawności. Nie zaprezentujemy całej ustawy, ale pokażemy to, co jest jej jądrem, czyli jak będzie wyglądał nowy system orzekania - zapowiedział Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych w programie "Sedno Sprawy" Radia Plus.

Prekonsultacje miałyby się rozpocząć od 20 do 30 października.

Paweł Wdówik mówł, że on sam i jego pracownicy pracują 24 godziny na dobę, żeby wykończyć ten projekt. Przekonywał, że zmiana w orzecznictwie ma dotknąć aż 80 obszarów życia i jest to olbrzymia reforma.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych opowiedział w Radiu Plus jakie zmiany niosą za sobą zmiany w orzecznictwie. Jako najważniejszą korzyść z planowanych zmian minister wymienił fakt, że pieniądze wreszcie trafią rzeczywiście do tych, którzy najbardziej tego potrzebują.

- Obecnie jest tak, że wszyscy dostają takie same świadczenia, a to trzeba rozdzielić. To co, teraz jest płytko i szeroko, chcemy skanalizować w strumienie węższe, ale głębsze tak, żeby dostawali bardziej ci, którzy potrzebują, a nie wszyscy po równo. Bo to jest komunizm, który nikomu na dobre nie wychodzi - powiedział Wdówik.

Cała rozmowa do zobaczenia i posłuchania poniżej.

Sedno Sprawy - Marek Suski