Pękła magiczna granica. W pełni zaszczepionych jest już ponad 20 milionów Polaków

2021-11-09 9:10
Pękła magiczna granica. W pełni zaszczepionych jest już ponad 20 milionów Polaków
Autor: pexels Zdjęcie poglądowe

Już ponad 20 milionów Polaków jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Ministerstwo zdrowia podaje, że w sumie wykonano ponad 39,4 mln szczepień i przypomina, że od 2 listopada wszystkie osoby pełnoletnie mogą rejestrować się na szczepienie dawką przypominającą.

Udało się! Już 20 milionów Polaków jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Tak wynika z najnowszych danych podanych przez ministerstwo zdrowia. Resort podaje, że w Polsce od początku rozpoczęcia szczepień, czyli od końca grudnia 2020 roku, wykonano dokładnie 39 469 339 szczepień przeciw COVID-19. Podano też 1 017 854 dawek przypominających.

Dodatkowe dawki są podawane wszystkim w pełni zaszczepionym dorosłym od początku listopada. Wcześniej tzw., trzecią dawkę szczepionki przyjmowali już seniorzy oraz pracownicy branży medycznej.

Jak pokazuje doświadczenie z Wielkiej Brytanii, gdzie program masowych szczepień wyruszył jako pierwszy, to właśnie szczepienie jest najbardziej skutecznym sposobem walki z koronawirusem. Na Wyspach Brytyjskich zwraca się uwagę, że ochrona przed Covid-19 zapewniana przez szczepionki z czasem zanika, więc przyjmowanie dawki przypominającej jest uzasadnione. Rząd planuje w Wielkiej Brytanii podawanie ich co roku - ujawnił były wiceminister ds. szczepień Nadhim Zahawi. "Docelowo nasz plan zakłada, że będziemy, mam nadzieję, pierwszą dużą gospodarką, która przejdzie od pandemii do stanu endemicznego i będzie miała coroczny program szczepień" - powiedział.

Sedno Sprawy - Jan Strzeżek