Piotr Patkowski w Sednie Sprawy: "Rosyjska gospodarka padnie za dwa lata"

2023-02-27 14:05
Piotr Patkowski w Sednie Sprawy
Autor: Radio Plus

Ceny żywności wkrótce przestaną rosnąć, mówi wiceminister finansów. Piotr Patkowski twierdzi, że od czerwca sytuacja na sklepowych półkach zacznie się stabilizować, a w drugiej połowie roku Polacy znowu odczują realny wzrost płac. Czy rząd planuje wprowadzenie programu 1000 plus, czy wakacje kredytowe będą wydłużone, kiedy rosyjska gospodarka upadnie pod ciężarem sankcji?

Piotr Patkowski mówił o tym, jak według niego będzie wyglądać sytuacja ekonomiczna w kraju.

- Jeśli popatrzymy na przewidywania zarówno w ustawie budżetowej w projekcie na rok 2023, ale także w założeniach instytucji międzynarodowych, to realny wzrost płac zacznie się już w roku 2023 - mówił Piotr Patkowski. - Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że w tym roku, w miesiącach wakacyjnych, ceny żywności zatrzymają się w ujęciu miesiąc do miesiąca. Zresztą jak popatrzymy na ceny żywności na rynku światowym to one już w tym momencie spadają.

- W przyszłym roku, nie tylko wg naszych przewidywań, inflacja średnioroczna może być niższa niż obecny poziom stóp procentowych, co oznacza bardzo silny impuls dla RPP - mówił wiceminister.Jacek Prusinowski, prowadzący program, dopytywał, czy chodzi o serię obniżek stóp.

- To bardzo prawdopodobne - odparł Patkowski.

Co z opodatkowaniem zbiórek?

- Te przepisy wchodzą w życie od 1 lipca. Sejm ma więc czas na to, żeby dokonać korekty - powiedział wiceminister. - Najważniejsze jest to, że żadne zbiórki publiczne na osoby potrzebujące, na przykład na chore dzieci, nie zostaną objęte nową danina podatkową.

P.PATKOWSKI: ROSYJSKA GOSPODARKA PADNIE ZA DWA LATA