Pirola. Są pierwsze wyniki badań dotyczących nowego wariantu koronawirusa

2023-09-14 15:45
COVID-19
Autor: pixabay.pl

Naukowcy z Wielkiej Brytanii opublikowali wyniki badań dotyczących nowego wariantu koronawirusa nazwanego Pirola. Pojawił się on w Europie, USA i w Izraelu.

Nowy wariant Pirola, oznaczony jako BA.2.86, został wykryty u sześciu pacjentów w czterech krajach. Pierwsze przypadki zidentyfikowano w Izraelu i Anglii 13 sierpnia 2023 roku, a w kolejnych dniach w Danii i USA.

Badania przeprowadzone przez UK Health Security Agency wykazują, że Pirola ma wiele mutacji i znacząco różni się od wariantu BA.2 oraz innej odmiany koronawirusa o nazwie XBB. Wariant ten posiada również więcej mutacji niż inny nowy wariant EG.5, znanego jako Eris, który jest następcą Omikrona.

Analizy sugerują, że wariant BA.2.86 jest już obecny w wielu krajach i zakażenia nim nie są spowodowane podróżami z innych regionów świata. To sugeruje, że wariant pojawił się niedawno i rozprzestrzenia się szybko.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, że potrzebne są dalsze badania i obserwacje, aby ocenić zagrożenie spowodowane przez ten nowy wariant. Prof. Francois Balloux z University of College London uważa, że jest to najbardziej niepokojący wariant od czasu pojawienia się Omikrona. Jednak podkreśla, że ze względu na odporność ludzi, którzy zostali zaszczepieni lub przeszli COVID-19, nie oczekuje się takiej samej skali zachorowań i zgonów jak przy wcześniejszych wariantach, takich jak Alfa, Delta i Omikron.