Podwyżki dla nauczycieli. Ile zarobią edukatorzy w 2023 roku?

2023-01-26 8:42
Nauczyciel
Autor: pixabay.com

Projekt podwyżek przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Teraz opiniuje go Związek Nauczycielstwa Polskiego. Ile zarobi nauczyciel po podwyżkach? Kiedy będą wypłacane podwyżki dla nauczycieli?

Jak wylicza portal Money.pl, MEiN proponuje podwyżkę w wysokości 7,8 proc. w stosunku do średnich wynagrodzeń obowiązujących od 1 września 2022 r. Proponowany przez resort edukacji wzrost minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli z pierwszej grupy zaszeregowania płacowego (tj. mających tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym) wynosi dla nauczycieli: niemających stopnia awansu zawodowego (nauczycieli początkujących) – wzrost o 266 zł; mianowanych – wzrost o 293 zł; dyplomowanych – wzrost o 326 zł.

Proponowane podwyżki mają wejść w życie z mocą od 1 stycznia 2023 roku (nauczyciele otrzymają wyrównania).

Związkowcy uważają, że obecna podwyżka jest niewystarczająca. Wynagrodzenia nauczycieli były tematem głównym protestów w 2022 roku, miasteczka edukacyjnego, a także rozmów związków zawodowych z MEiN.

Jak zaznacza Kurier Lubelski, prezes ZNP Sławomir Broniarz zwraca uwagę, że podniesienie płacy minimalnej spowoduje, że niektórzy pedagodzy otrzymają pensje niższe od tej kwoty. W związku z tym będą musieli otrzymywać dodatek uzupełniający.