Podwyżki dla Polaków? Projekt trafi na biurko premiera. Chodzi o 250 złotych

2022-05-12 13:36 Róża Perszon
Dodatkowe pieniądze
Autor: pixabay.com Zdjęcie ilustracyjne

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oczekuje od rządu, że podejmie działania mające na celu zminimalizowanie wpływu inflacji na domowe budżety. OPZZ postuluje m.in. 250 zł podwyżki dla etatowca i 150 zł dla emeryta.

Jak informuje "Fakt", Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych przygotowało apel do rządu. Postulowane w nim są podwyżki pensji, które mają pomóc Polakom w złagodzeniu skutków inflacji dla domowych budżetów.

Dużo mówi się o tym, iż płaca minimalna ma zostać podwyższona od przyszłego roku. Związkowcy idą jednak dalej. Powołują się na przepisy; kiedy prognozowana inflacja przekracza 5 proc., rząd powinien drugi raz w ciągu roku podnieść najniższą pensję. Jeśli płaca minimalna zostałaby podniesiona o wskaźnik inflacji, to mogłoby to oznaczać od lipca nieco ponad 250 zł podwyżki na rękę dla pracownika zatrudnionego na etacie – choć jedynie tego, który zarabia najmniej. Na postulatach związkowców z OPZZ mieliby skorzystać również emeryci i renciści. Podwyżka inflacyjna ma także dotyczyć rent i emerytur. W tym wypadku jednak mowa o kwocie około 150 złotych.

Jak z kolei komentuje portal bezprawnik.pl, obecnie rząd jest raczej skupiony na tarczy antyinflacyjnej (która prawdopodobnie zostanie przedłużona do końca roku, a zdaniem szefa NBP będzie funkcjonować też w przyszłym) i na wsparciu dla kredytobiorców. Nie zmienia to jednak faktu, że związkowcy i tak zamierzają złożyć swoje postulaty na biurko premiera.

Przypomnijmy, iż pojawiły się także pierwsze prognozy dotyczące wysokości płacy minimalnej w 2023 roku. Obecnie minimalne wynagrodzenie wynosi 3010 zł brutto. Z pierwszych analiz wynika, że w przyszłym roku mogłoby wynosić już o co najmniej 400 złotych więcej.