Pogoda na czerwiec. Będą upały czy przymrozki?

2023-06-05 11:19
Pogoda na lato 2023. Z nieba poleje się żar. Pierwsze upały jeszcze w maju
Autor: pixabay.com Pogoda na lato 2023. Z nieba poleje się żar. Pierwsze upały jeszcze w maju

Z pewnością wielu nie wie, czego spodziewać się w pogodzie w najbliższe dni. Po ostatnich przymrozkach ciężko wyobrazić sobie afrykańskie upały, choć wiele wskazuje na to, że czerwiec, jak co orku będzie ciepłu i słoneczny. Co na to synoptycy IMGW?

Jak informuje IMGW Europa wschodnia, środkowa oraz częściowo zachodnia jest w zasięgu rozległego wyżu z centrami w rejonie Wysp Brytyjskich, Państw Bałtyckich oraz Ukrainy. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtują niże z układami frontów atmosferycznych. Polska znajduje się w zasięgu wspomnianego wyżu, ale pod koniec dnia południe kraju przejdzie w zasięg płytkiej zatoki niżowej. Zaczyna napływać nieco cieplejsze powietrze polarne. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1009 hPa i będzie powoli spadać - zapowiada początek czerwca IMGW. 

Najpierw gorąco, a później chłodniej

Jak podaje portal Twoja Pogoda, w strefie opadów od 20 do 25 stopni, a w strefie słonecznej i suchej powyżej 25 stopni. Najzimniej zapowiada się wtorek (6.06), kiedy w południowej połowie kraju będzie zaledwie 15 stopni. Najgoręcej będzie w piątek i sobotę (9-10.06), na zachodzie i północy nawet do 30 stopni w cieniu. Niewykluczony jest pierwszy w tym roku upał.

Od niedzieli (11.06) wróci słoneczna i sucha pogoda, która utrzyma się przynajmniej przez pierwszą połowę przyszłego tygodnia. Jednocześnie będzie chłodniej, przeważnie od 20 do 23 stopni.

- czytamy.