Pogoda na Wielkanoc. Czy w święta będzie ciepło?

2022-04-14 14:40
Jaka pogoda szykuje się w Starachowicach w Wielkanoc?
Autor: pixabay.com Jaka pogoda szykuje się w Starachowicach w Wielkanoc?

Choć święta wielkanocne to już przecież wiosna i takiej pogody się spodziewamy, może okazać się, że ta pokrzyżuje nasze weekendowe plany i świąteczny spacer nie dojdzie do skutku. Jakie będzie w tym roku pogoda na święta?

Z roku na rok pogoda w Wielkanoc lubi nas zaskakiwać. W tym roku pierwsze prognozy wskazują, że będzie to raczej pozytywne zaskoczenie. Święta Wielkanocne przypadają na 17 kwietnia, więc wiosna będzie miała czas, aby rozgościć się w Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał długoterminową, eksperymentalną prognozę na kilka miesięcy do przodu.

Pogoda na Wielkanoc 2022 – Wielki Piątek

W piątek dalej przez Polskę będzie przemieszczał się chłodny front atmosferyczny. Jak podaje portal lowcyburzpim.pl, za frontem chłodnym będzie nadciągała chłodna masa powietrza. Będzie to powietrze dość wilgotne, więc występować będą komórki konwekcyjne dające rozproszone opady w wielu miejscach w Polsce. Zachmurzenie praktycznie całkowite przez cały dzień. Miejscami prognozujemy wystąpienie wiosennych burz.

Wiatr w całym kraju słaby i umiarkowany, w porywach do 40 lub 50 km/h.

Noc z piątku na sobotę

Nocą z piątku na sobotę nad północny wschód Polski napłynie bardzo chłodna masa powietrza. Tam temperatury spadną nawet poniżej 0 °C. Na północy i północnym zachodzie niewiele cieplej, bo do 2°C. Na południu i południowym wschodzie do 6°C. Na północnym wschodzie będą występowały przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu.

Wielka Sobota

W sobotę, jak podkreśla portal, najwięcej opadów występować będzie na południu i południowym wschodzie Polski. W górach będzie padał śnieg bądź śnieg z deszczem. Przelotne opady występować będą na wschodzie Polski i w województwach centralnych. Bez deszczu na północnym zachodzie i zachodzie Polski. Tam też zacznie się przejaśniać.

W sobotę będzie chłodno. Temperatury od 2 °C na północnym wschodzie i na południu do 6 lub 7 °C na północnym zachodzie Polski. W Tatrach mróz do -5°C.

Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach do 50 km/h.

Niedziela wielkanocna ma być dość podobna. Pojawić się mogą opady śniegu, opady mieszane i opady deszczu ale nie w całej Polsce. W poniedziałek na południu i południowym wschodzie kraju może pojawić się również deszcz lub śnieg. Temperatury znów na zachodzie od 10 do 12°C, na wschodzie od 6 do 8°C.

W długoterminowej eksperymentalnej prognozie na kwiecień 2022, którą przygotował IMGW możemy przeczytać, że będzie to najcieplejszy kwiecień od 30 lat! Jak czytamy średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Co z opadami? Pod tym względem kwiecień nie będzie różnił się od tych, które pamiętamy: miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.