Policja apeluje o ostrożność nad wodą. "Nie ma bezpiecznego lodu"

2022-12-14 8:12 Róża Perszon
Alert dla Podkarpacia. Mróz i marznące opady! IMGW ostrzega
Autor: Markus60138/Pixabay.com Alert dla Podkarpacia. Mróz i marznące opady! IMGW ostrzega

Wraz z nadejściem pierwszych przymrozków policjanci z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie ostrzegają przed wchodzeniem na lód na zbiornikach wodnych. "Nie ma bezpiecznego lodu" - widzimy na specjalnie przygotowanych grafikach.

Synoptycy prognozują, że temperatura minimalna w części województw miejscami może wynieść nawet –19 st. C. Taki mróz wystąpi m.in. w województwie lubelskim, małopolskim, podkarpackim oraz części województwa mazowieckiego, łódzkiego, śląskiego i dolnośląskiego.

Zimowa aura spowodowała pojawienie się warstwy lodu na powierzchni jezior, stwarzając tym samym okazję zimowych aktywności. Niestety, jedną z nich jest spacerowanie lub ślizganie się po zamarzniętych zbiornikach wodnych.

Jak mówił w rozmowie z PAP synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski, aby bezpiecznie wejść na lód, jego grubość powinna wynosić minimum 15 cm.

To absolutne minimum. Poniżej tej wartości nie wchodźmy na zamarznięte jeziora, a na rzeki nie próbujmy wchodzić w ogóle - zaapelował

Apelujemy aby zachować rozsądek podczas wchodzenia na zamarznięte zbiorniki i cieki wodne. Każde wejście wiąże się z ryzykiem. Warstwa lodu sięga zaledwie kilku centymetrów jest jeszcze słaba i nieregularna pokryta zalegającym śniegiem, który dodatkowo negatywnie wpływa na jego wytrzymałość, podobnie jak prądy naturalnie krążące w zbiornikach.

 

- czytamy na stronie gov.pl