Polscy żołnierze szkolą ukraińskie załogi czołgów Leopard

2023-02-13 19:01
Polscy żołnierze szkolą ukraińskie załogi czołgów Leopard
Autor: twitter.com/prezydentpl

W poniedziałek 13 lutego 2022 r. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP, prezydent Andrzej Duda i Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej spotkali się z instruktorami prowadzącymi szkolenie żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy na czołgach Leopard.

„Umówiłem się ze swoim niemieckim odpowiednikiem ministrem Pistoriusem, że strona polska będzie skoncentrowana na budowie koalicji państw, które posiadają czołgi Leopard 2A4. Niemcy będą budowały koalicję państw, które posiadają czołgi Leopard 2A6. Mogę powiedzieć wprost, że taka koalicja powstaje, między innymi Kanada już przekazała do Polski czołgi, na których ćwiczą żołnierze ukraińscy, wraz z instruktorami kanadyjskimi. Czekamy na czołgi norweskie wraz z instruktorami, zaawansowane są także rozmowy ze stroną hiszpańską

- mówił wicepremier.

Szef MON zaznaczył, że wsparcie Ukrainy musi być oparte na szerokiej koalicji. Jutro w Brukseli wicepremier M. Błaszczak weźmie udział w kolejnym posiedzeniu grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy, która zrzesza ponad 50 krajów, w tym sojuszników z NATO.

„Jutro w Brukseli odbędzie się posiedzenie Ukraine Defence Contact Group, a zatem grupy o szerszym formacie niż państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego, która koordynuje wsparcie dla Ukrainy. Będziemy rozmawiać na temat wyposażenia sił zbrojnych Ukrainy w czołgi Leopard.  Obecnie największym wyzwaniem dla nas są części zamienne dla tych czołgów. To jest zadanie, które stawiamy przemysłowi niemieckiemu. Właśnie na ten temat, też w szerszym formacie będę jutro rozmawiał ze swoim niemieckim odpowiednikiem”

– zaznaczył wicepremier.

Mówiąc o konsekwentnym wspieraniu Ukrainy szef MON zaznaczył, że równocześnie modernizowane jest Wojsko Polskie. Wzrasta także liczba żołnierzy. 

Szkolenie realizowane w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej obejmuje m.in. szkolenie załóg czołgów Leopard. Koordynację Misji powierzono dowódcy 11. Dywizji Kawalerii Pancernej. Szkolenie ukraińskich czołgistów w Polsce wspierają również w roli instruktorów sojusznicy z Kanady.