​Polska Grupa Farmaceutyczna ukarana! UOKiK nałożył gigantyczną karę

2022-10-19 12:44
​Polska Grupa Farmaceutyczna ukarana! UOKiK nałożył gigantyczną karę
Autor: pixabay.com ​Polska Grupa Farmaceutyczna ukarana! UOKiK nałożył gigantyczną karę

Gigantyczna kara dla Polskiej Grupy Framaceutycznej. UOKiK nałożył na spółkę karę w wysokości 4 mln zł. Jak podkreślono, nie płaciła na czas, a do uregulowania ma ponad 425 mln zł. Sprawdź szczegóły.

Gigantyczna kara dla Polskiej Grupy Farmaceutycznej 

- Przeprowadzone postępowanie wykazało, że przedsiębiorca nadmiernie opóźnia się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych. To kolejna spółka z branży farmaceutycznej i - jak dotychczas - najwyższa sankcja finansowa nałożona za zatory płatnicze - informuje prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

To najwyższa kara nałożona na stronę postępowania zatorowego. Drugi w kolejności  jest  również przedsiębiorca z branży farmaceutycznej, co wskazuje na niepokojący trend dotyczący lekceważącego podejścia do obowiązków płatniczych reprezentantów tego sektora gospodarki.

- W tej sytuacji konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na terminowe spełnianie świadczeń pieniężnych przez przedstawicieli branży farmaceutycznej – dodaje Prezes UOKiK.

Czytaj także: Nowe zasady przeglądu technicznego pojazdów. Co zmieni się od 1 listopada

Przeprowadzone wobec PGF postępowanie wykazało, że tylko od lutego do marca 2020 r. spółka opóźniała się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych na ponad 425 mln zł, przy czym największe kwoty opóźnionych świadczeń wobec wybranych kontrahentów wyniosły: ponad 37 mln zł (36 faktur), ponad 24 mln zł (45 faktur) i ponad 18 mln zł (20 faktur).

PGF to przedsiębiorca o znaczącym udziale w rynku farmaceutycznym, a zatem wpływ stosowanych przez spółkę negatywnych praktyk płatniczych wobec kontrahentów również może być znaczny.

We wrześniu Sejm przyjął rządowy projekt, który ma zmienić ustawę o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, co mogłoby pomóc - właśnie w takich sprawach.

Mentzen: "Naszym celem jest, byśmy uzyskali realny wpływ na politykę państwa polskiego" [Sedno Sprawy]