Współpraca obronna Polski i Korei Południowej – gigantyczne kontrakty i transfer technologii
Podpisana w Seulu umowa to nie tylko formalność, ale przede wszystkim wyraz silnej woli obu państw do zacieśniania relacji, które od 2013 roku funkcjonowały na poziomie partnerstwa strategicznego. Jak podkreślił prezydent Li Dze Mjung, wspólna deklaracja jest „wyrazem mocnej woli rozwijania współpracy dwustronnej w dziedzinach takich jak: zaawansowany przemysł, nauka i technologia, energia, przestrzeń kosmiczna i infrastruktura”. To szeroki wachlarz możliwości, które mogą przynieść wymierne korzyści dla obu stron.
Jednym z kluczowych obszarów, który zyska na znaczeniu dzięki nowej umowie, jest współpraca obronna. Prezydent Korei Płd. zadeklarował, że zostanie ona „jeszcze bardziej rozszerzona”. Przypomniał o zawartej w 2022 roku umowie ramowej z Polską, której wartość opiewa na około 44,2 miliarda dolarów. Ta umowa przewiduje zawieranie tzw. umów wykonawczych na dostawę koreańskich czołgów K2, które już wzmocniły potencjał polskiej armii. Premier Tusk podkreślił, że oba kraje chcą „kontynuować i wzmacniać współpracę przemysłów zbrojeniowych w kierunku transferu technologii, polonizacji nabywanego uzbrojenia i przenoszenia części produkcji do Polski”. To strategiczne posunięcie, które pozwoli Polsce na uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców i rozwijanie własnego przemysłu zbrojeniowego.
Koreańskie inwestycje w Polsce – szansa na rozwój infrastruktury i nowe miejsca pracy
Rozszerzenie współpracy dwustronnej obejmie również łańcuchy dostaw, energię, infrastrukturę, naukę i technologię. Prezydent Li Dze Mjung przekazał, że koreańskie firmy są „zainteresowane udziałem w kluczowych inwestycjach infrastrukturalnych w Polsce”. Wśród nich wymienił budowę połączenia z lotniskiem CPK oraz modernizację floty tramwajów w Warszawie. To oznacza potencjalne gigantyczne inwestycje, które mogą stworzyć tysiące nowych miejsc pracy i znacząco unowocześnić polską infrastrukturę.
Współpraca ma być poszerzana także w badaniach naukowych, sektorze kosmicznym, wymianie kulturalnej i turystyce, w tym rozbudowie połączeń lotniczych między krajami – zapowiedział Li. To otwiera nowe perspektywy dla polskich naukowców, artystów i przedsiębiorców z branży turystycznej.
Stabilizacja geopolityczna i dostęp do koreańskiego rynku – korzyści dla polskiej gospodarki
Zarówno Donald Tusk, jak i Li Dze Mjung, zgodzili się, że bezpieczeństwo Półwyspu Koreańskiego i Europy jest ze sobą ściśle powiązane. Obie strony będą dążyć do pokoju w swoich regionach i wspólnie działać na rzecz pokoju w skali globalnej. „Wyraziliśmy zgodne stanowisko, że stabilizacja globalnych łańcuchów dostaw ma kluczowe znaczenie dla stawienia czoła kryzysowi wywołanemu przez wojnę na Bliskim Wschodzie” – powiedział prezydent Republiki Korei. To dowód na to, że Polska i Korea Południowa widzą się jako partnerów w budowaniu nowego, bezpiecznego ładu międzynarodowego.
Premier Tusk wyraził również zadowolenie z perspektywy zwiększenia dostępu polskich produktów do rynku koreańskiego, w tym eksportu polskiej żywności. Wcześniej sugerował, że Korea Płd. może otworzyć swój rynek na polską wołowinę. To ogromna szansa dla polskich producentów rolnych i eksporterów.
Szef polskiego rządu przekazał również, że oba kraje zamierzają wzmocnić współpracę w takich sektorach jak: cyfryzacja, sztuczna inteligencja, półprzewodniki, eksploracja przestrzeni kosmicznej, energetyka, transport i infrastruktura. Zadeklarował ponadto, że Polska i Korea Płd. będą działać na rzecz stabilizacji sytuacji geopolitycznej. „Musimy wszyscy budować nowy, bezpieczny ład międzynarodowy. Korea Płd. i Polska będą działać na rzecz stabilności tego nowego, wyłaniającego się świata” – oświadczył Tusk. Wśród pól rozszerzonej dwustronnej współpracy wymienił kulturę, naukę, oświatę i turystykę. Jednocześnie zaprosił prezydenta Republiki Korei do złożenia wizyty w Polsce.
Wizyta Donalda Tuska w Korei Południowej to pierwsza od 27 lat wizyta polskiego polityka tej rangi, co podkreśla jej historyczne znaczenie i potencjał dla przyszłych relacji między oboma krajami.