Polski Związek Tenisowy: Skrzypczyński rezygnuje z funkcji prezesa

2022-11-24 17:23
Polski Związek Tenisowy: Skrzypczyński rezygnuje z funkcji prezesa
Autor: pixabay.com Polski Związek Tenisowy: Skrzypczyński rezygnuje z funkcji prezesa

Mirosław Skrzypczyński złożył oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Polskiego Związku Tenisowego ze skutkiem natychmiastowym - informuje Polski Związek Tenisowy. Opublikowano w tej sprawie oficjalne oświadczenie.

Mirosław Skrzypczyński rezygnuje z funkcji prezesa Polskiego Związku Tenisowego. To efekt serii oskarżeń o molestowanie oraz przemoc psychiczną i fizyczną wobec zawodniczek. Ostatnio, posłanka Lewicy Katarzyna Kotula w rozmowie z Onetem ujawniła, że była molestowana przez swojego trenera - Mirosława Skrzypczyńskiego - kiedy trenowała jeszcze jako dziecko.

Mirosław Skrzypczyński złożył oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu PZT ze skutkiem natychmiastowym. Rezygnacja została przyjęta jednogłośnie - poinformował związek w komunikacie.

Czytaj także: Niż Denis nadciąga. Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia

Poniżej publikujemy pełną treść oświadczenia:

Na posiedzeniu Zarządu Polskiego Związku Tenisowego, które odbyło się w dniu 24 listopada 2022 r. Pan Mirosław Skrzypczyński złożył oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Polskiego Związku Tenisowego ze skutkiem natychmiastowym. Rezygnacja Mirosława Skrzypczyńskiego została przyjęta jednogłośnie.

Zgodnie z obowiązującym statutem PZT oraz powstałym z uwagi na rezygnację wakatem na stanowisku Prezesa Zarządu, Zarząd w trakcie dzisiejszego posiedzenia podjął także w głosowaniu tajnym uchwałę o wyborze nowego Prezesa Zarządu Związku.

Nowym Prezesem Zarządu Polskiego Związku Tenisowego został Pan Dariusz Łukaszewski, pełniący dotychczas funkcję Wiceprezesa Zarządu.

Jednocześnie pragniemy poinformować, że Zarząd na dzisiejszym posiedzeniu podjął również uchwałę o powołaniu zewnętrznej, niezależnej od Zarządu i pozostałych organów Związku, trzyosobowej komisji, której zadaniem będzie zbadanie wszelkich okoliczności dotyczących spraw związanych z osobą Pana Mirosława Skrzypczyńskiego, które były przedmiotem ostatnich artykułów prasowych, wywiadów i doniesień medialnych. Komisja składać się będzie z członków o nieposzlakowanej opinii, a osoby wchodzące w jej skład będą z poza struktur PZT oraz wojewódzkich związków. Komisja składać się będzie z Kobiet.

Skład Komisji oraz plan jej prac zostanie niezwłocznie przedstawiony opinii publicznej nie później niż do dnia 30 listopada 2022 r.

Komisja ta będzie miała charakter zbliżony swym zakresem działania do komisji śledczych. W oparciu o udzielone przez Polski Związek Tenisowy upoważnienie, Komisja będzie uprawniona do żądania złożenia wyjaśnień, przesłuchiwania świadków oraz osób pokrzywdzonych, analizy dokumentów i wszelkich innych materiałów niezbędnych do prawidłowego wyjaśnienia sprawy. Zgodnie z założeniami podjętej uchwały, Komisja zobowiązana jest do opracowania stosownego raportu i przedłożenia go na ręce Zarządu, Komisji Rewizyjnej oraz Komisji odpowiedzialnej za Dyscyplinę w Polskim Związku Tenisowym. Raport ma zostać opracowany w terminie do sześciu miesięcy począwszy od ukonstytuowania Komisji.

Jednocześnie pragniemy poinformować, że Zarząd Polskiego Związku Tenisowego od samego początku deklaruje głębokie zaniepokojenie ostatnimi doniesieniami medialnymi.

Liczymy na jak najszybsze wyjaśnienie sprawy i podejmiemy wszelki działania służące osiągnięciu tego celu.

Prezes Zarządu PZTDariusz Łukaszewski

Artur Soboń: "Polska 2022 zamknie w gronie państw z największym wzrostem gospodarczym, ale 2023 to już mniejsza dynamika" [Sedno Sprawy]