Pomoc psychologiczna w szkołach. Gdańsk wśród najlepszych na mapie kraju
W gdańskich szkołach do obsadzenia przez psychologa jest zaledwie 8-9 wakatów. To jedna z lepszych sytuacji w Polsce, w której brakuje prawie 24 proc. psychologów i psycholożek szkolnych na rok szkolny 2024/25. Aż 308 gmin w kraju deklaruje, że nie ma ani jednego obsadzonego etatu. Mimo tych danych, po raz pierwszy widać pozytywne zmiany w opiece psychologicznej w szkołach.
Jako Fundacja Grow Space w 2023 roku przed rozpoczęciem roku szkolnego zebraliśmy dane, na podstawie których powstał raport o dostępności do pomocy psychologicznej w szkołach, o punktach krytycznych w całym kraju pokazujący dramatyczne i alarmujące liczby dotyczące psychologów szkolnych dostępnych dla uczniów i uczennic
- powiedziała Paulina Filipowicz, psycholożka, aktywistka i radna Sejmiku Województwa Pomorskiego. - W tym roku w połowie lipca skierowaliśmy wnioski do wszystkich szkół o podobne dane, pochodzą one z arkuszy organizacyjnych
Fundacja GrowSPACE wystosowała zapytanie dotyczące liczby planowanych etatów, obsadzonych etatów oraz wakatów psychologów szkolnych do wszystkich gmin, powiatów oraz miast na prawach powiatów w Polsce. Odpowiedzi udzieliło 89 proc. samorządów w Polsce, a informacje pochodzą z zatwierdzonych arkuszy organizacyjnych szkół publicznych przed rozpoczęciem roku szkolnego.
Polecany artykuł:
Punkty krytyczne na mapie Polski
Zgodnie z odpowiedziami samorządów, Fundacja GrowSPACE przedstawiła mapę punktów krytycznych - gmin bez ani jednego psychologa szkolnego przed 1 września. Ta liczba na rok szkolny 2024/25 wynosi na dziś 308 gmin. Najwięcej punktów krytycznych znajduje się w województwie podlaskim, łódzkim oraz zachodniopomorskim. Jest to rekordowy spadek o 1/3 w stosunku do zeszłego roku. Wówczas gmin bez psychologa w całym kraju było 450.