Ponad 300 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej ostatniej doby

2021-09-30 10:54
Ponad 300 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej ostatniej doby
Autor: Straż Graniczna/Twitter Zdjęcie poglądowe

Trwa kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Ostatniej doby straż graniczna odnotowała aż 313 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Wszystkim tym próbom udało się zapobiec.

Odnotowano 313 prób jej nielegalnego przekroczenia. Zatrzymano 5 nielegalnych imigrantów:4 obywateli Iraku i obywatela Jemenu, pozostałym próbom strażnicy graniczni zapobiegli. Za pomocnictwo zatrzymano 2 cudzoziemców: obywatela Bułgarii i obywatela Syrii z niemiecką kartą pobytu - podała w czwartek, 30 września ppor. Anna Michalska, rzecznik straży granicznej.

Już od kilku tygodni średnio około 300 prób nielegalnego przekroczenia granicy dziennie udaremniają strażnicy graniczni, którzy wspierani są przez wojsko. W sumie od początku września Straż Graniczna odnotowała blisko 6 tys. prób nielegalnego przejścia z Białorusi do Polski.

Dokładnie 2 września na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Sytuacja jednak wciąż się nie poprawia, dlatego polski rząd zwrócił się do prezydenta o przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, wniosek został skierowany do Sejmu. W czwartek wieczorem zostanie przedstawiony parlamentarzystom oraz poddany pod głosowanie.

Sedno Sprawy - Marcin Romanowski