Portal, który ułatwi uchodźcom z Ukrainy znalezienie pracy rusza w połowie maja

2022-05-06 11:55
Ruszy portal, który ułatwi uchodźcom z Ukrainy znalezienie pracy!
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

W drugiej połowie maja planujemy uruchomić portal, który ułatwi uchodźcom z Ukrainy znalezienie pracy dopasowanej do ich możliwości. Będą mogli się do niego zgłaszać zarówno obywatele Ukrainy, jak i pracodawcy – poinformował PAP sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Trwają obecnie prace nad rozwiązaniem, którego celem jest stworzenie bazy profili zawodowych kompetencji obywateli Ukrainy. Jak podkreślał Cieszyński, "chcemy pomóc uchodźcom znaleźć jak najlepiej dopasowaną do ich możliwości pracę".

Do tego portalu będą mogli się zgłaszać zarówno obywatele Ukrainy, jak i przedsiębiorcy. Wprowadzona będzie możliwość przeglądania profili pracowników niezawierających danych osobowych. "Jeśli kandydat spełni oczekiwania, pracodawca będzie mógł zwrócić się do niego z prośbą o zgodę na kontakt" - cytuje Polska Agencja Prasowa. 

"Z jednej strony to będzie prosty kwestionariusz dla obywateli Ukrainy potrzebujących pracy, a z drugiej - system obsługujący ogłoszenia, łączący najlepiej dopasowanych kandydatów do danej oferty"

- poinformował Cieszyński.

To bo być portal zintegrowany z rejestrem PESEL, który ruszy w drugiej połowie maja. Minister zaznaczył, że PESEL ma już ponad milion obywateli Ukrainy. "Nowych wniosków z tygodnia na tydzień jest coraz mniej, co pokazuje, że udało się obsłużyć większość zainteresowanych osób" - dodał.