Portret Marilyn Monroe sprzedany za zawrotną sumę. Stał się najdroższym dziełem sztuki XX wieku

2022-05-11 9:24
Portret Marilyn Monroe sprzedany za zawrotną sumę
Autor: twitter.com/China__Focus

Słynny portret Marilyn Monroe, który stworzył amerykański mistrz pop-artu Andy Warhol został sprzedany za 195 milionów dolarów w poniedziałek wieczorem w siedzibie Christie's w Nowym Jorku. Stał się najdroższym dziełem sztuki XX wieku, jakie kiedykolwiek sprzedano na publicznej aukcji.

"Shot Sage Blue Marilyn", obraz namalowany w 1964 roku, dwa lata po tragicznej śmierci olśniewającej ikony Hollywood, sprzedał się w cztery minuty za dokładną cenę 195,04 miliona dolarów w siedzibie Christie's, w samym sercu Manhattanu informuje polska Agencja Prasowa. 

Namalowany tuszem sitodrukowym i akrylem, „Shot Sage Blue Marilyn” jest jednym z pięciu portretów, które urodzony w Pittsburghu w Pensylwanii Warhol, wykonał w 1964 roku na podstawie zdjęcia Marilyn Monroe z promocji filmu „Niagara” w 1953 roku.

Namalowany tuszem sitodrukowym i akrylem, „Shot Sage Blue Marilyn” jest jednym z pięciu portretów,w żywych, nasyconych, kontrastujących kolorach, które urodzony w Pittsburghu w Pensylwanii Warhol , mieszkający w Nowym Jorku, wykonał w 1964 roku na podstawie zdjęcia Marilyn Monroe z promocji filmu „Niagara” w 1953 roku.

Cena portretu Marilyn Monroe bije poprzednie rekordy sprzedaży dzieł w XX wieku, „Kobiety z Algieru (wersja 0)” Pabla Picassa, sprzedanego na aukcji za 179,4 miliona dolarów w maju 2015 r., oraz „Nu couchant” Amedeo Modiglianiego (170,4 mln w listopadzie 2015 r.).

Absolutny rekord – we wszystkich okresach łącznie – dla dzieła sztuki wystawionego na aukcję należy do „Salvator Mundi” Leonarda da Vinci, sprzedanego w listopadzie 2017 r. za 450,3 mln dolarów.