Premier Mateusz Morawiecki na szczycie w Brukseli. Gościem honorowym był prezydent Ukrainy
W dniach 9-10 lutego premier Mateusz Morawiecki wziął udział w nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej. Honorowym gościem szczytu był prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo Europy w kontekście barbarzyńskiej agresji Rosji i jej skutków.
Bezpieczeństwo Europy
Ukraina, od blisko roku, zmaga się z rosyjską agresją. Liderzy państw dyskutowali o integracji Ukrainy z Unią Europejską. Rozmawiali również o europejskiej współpracy finansowej i wojskowej na rzecz walczącej Ukrainy. Bezpieczeństwo Ukrainy to bezpieczeństwo całej Europy.
„Tematem numer jeden jest wciąż wojna na Ukrainie, ponieważ wszyscy chcemy jak najszybciej doprowadzić do pokoju, bezpieczeństwa i stabilności. Ta wojna musi się skończyć. Musi się jednak skończyć w taki sposób, aby Ukraina wygrała”
– powiedział Prezes Rady Ministrów.
Polska niejednokrotnie wytyczała już ścieżki europejskiego wsparcia dla Ukrainy. Podczas szczytu, premier Mateusz Morawiecki przedstawił postulat dotyczący konfiskaty rosyjskich majątków. Polska jest zwolennikiem przekazania skonfiskowanych aktywów na redukcję cen energii, a także wsparcie dla Ukrainy.
„To jest potężny zasób finansowy, gigantyczny zasób finansowy: 300-400 miliardów dolarów, miliardów euro, które mogłyby być wykorzystane na obniżenie cen gazu, cen energii elektrycznej, na obniżenie inflacji w związku z tym w całej Unii Europejskiej, w Polsce i oczywiście na pomoc dla Ukrainy” – podkreślił szef rządu.
Polecany artykuł:
Współpraca ekonomiczna
Jak czytamy na gov.pl, Rada Europejska zajęła się kwestią konkurencyjności Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej. Przywódcy państw omówili m.in. sposoby wykorzystania potencjału jednolitego rynku UE oraz opcje środków krótkoterminowych w kontekście wyzwań, przed jakimi stoi przemysł UE.
Szef polskiego rządu apelował o dalszy rozwój jednolitego rynku. Podkreślał również konieczność usunięcia barier i stworzenia optymalnego otoczenia regulacyjnego dla przedsiębiorstw.
„Chcemy razem z innymi państwami Unii Europejskiej wyrównywać szanse na jednolitym rynku” – powiedział premier Mateusz Morawiecki. I dodał „To był głos Polski, który na pewno bardzo mocno dał się usłyszeć”.